Česká televize myslela na děti již na začátku své existence v roce 1953. Kromě Večerníčku vysílala také pořad Rozmarýnek, jenž uváděla Štěpánka Haničincová. S pohodovou atmosférou ji pomáhal Čertík Bertík a kanárek Lorinka.

V 80. letech se tvůrci rozhodli, že vytvoří zcela nový pořad, který měl být prvním uceleným pásmem pro děti a mladou generaci přímo zapojoval do svého programu.

„Chtěli jsme s ní vést dialog, netvářit se, že všechno víme, ale nabízet jí, co si myslíme, že je dobré. A také ji nenutit, aby se dívala na všechno, ale vybírala si,” popisuje hlavní zásady Studia Kamarád jeho první moderátor a jeden z autorů celého konceptu Jiří Chalupa.

To, že pořad děti ocenily, značí fakt, že patřil mezi nejsledovanější v televizi. A to i přestože začínal v neděli již v osm hodin ráno. Krátké pohádky, rozhovory a seriály však byly atraktivní pro celou rodinu.

Pořady pro děti a mládež

Mezi zábavné relace, vysílané v rámci Studia Kamarád, patřil také Malý televizní kabaret, jenž byl založený především na herecké improvizaci, písničkách a vyprávění. Vznikal mezi lety 1977–1990.

Každou středu a čtvrtek odpoledne byly pro děti nachystány pořady Vega a Magion, které měly téměř 100% sledovanost. „V 80. letech byla populární věda a technika. Mládež četla časopis Ábíčko a zajímala se o sci-fi,” říká filmový a televizní publicista Jan Lipšanský. Jejich specialitou byly navíc zahraniční seriály jako Čáryfuk, Šmoulové a Děti z Kouřové hory. Oblíbeným prvkem bylo telefonické hlasování o tom, jaké pohádky se mají v daném dílu objevit.

Dalším pořadem, který sledovala celá rodina, byla Hodina zpěvu se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Uhlířem. Nové díly byly vysílány jednou ročně v prosinci. Reprízovalo se o prázdninách. Písničky, jež v rámci vysílání zazněly, vycházely také ve zpěvnících, na kazetách a později i CD nosičích.

Mezi zábavné televizní soutěže, vysílané v 90. letech, patřil Hip Hap Hop. Na přihlášené týmy čekalo několik disciplín, např. memorování políček s obrázky, skládání hlavolamů nebo vědomostní kvíz. Finálovou hrou byla košanda a hádání postupně odkrývaného obrázku. Nejzábavnější byl konec pořadu, kdy se vítěz posadil do „sprchovacího koutu“, v němž odpovídal na trojici otázek. Pokud zvolil správné odpovědi, snesly se na něj „kuličky štěstí“, v opačném případě byl pokropen vodou.

Pamatujete si na tyto pořady? Zkuste si vzpomenout na další detaily a otestujte se v našem kvízu.

Kvíz: Dětské televizní pořady a soutěže 80. a 90. let: Otestujte svoji paměť

Zdroje: www.fdb.cz, www.idnes.cz, www.ceskatelevize.cz, www.cs.wikipedia.org