Už na začátku historie kinematografie se tuzemští tvůrci zaměřili především na žánr veselohry. Němé filmy byly plné komických nehod a scének, které vymýšleli takové hvězdy jako Václav Binovec nebo Karel Lamač.

S příchodem zvuku dostal český humor nekonečný prostor k realizaci. Mezi nejúspěšnější a nejznámější herce a herečky patřili právě ti, kteří přijali roli v komediích, jež dnes označujeme jako „Filmy pro pamětníky”.

Už tehdy v těchto snímcích zazněly hlášky, jež se zapsaly do srdcí diváků a během několika let zlidověly.

Tento trend pokračuje dodnes. Češi jsou totiž milovníci filmů, a rádi také navštěvují kina. Jen v roce 2023 se prodalo 13,3 milionů lístků, což lze v době streamovacích platforem a širokoúhlých televizí považovat za velký úspěch.

Humor tuzemských filmů je totiž nadčasový. A to, ať se jedná o vztah k autoritám, politice nebo lidskému neštěstí. 

„Češi jsou schopni dotáhnout věci k absurditě,” říká francouzský překladatel české literatury a milovník Dobrého vojáka Švejka Benoit Meunier

Filmové klasiky

Mezi nejoblíbenější ale stále patří tzv. kultovní filmy, tedy díla, jež ovlivnila větší část populace a definitivně se zapsala do kultury.

Zdroj: Youtube

To, že se jedná o filmovou klasiku poznáte snadno. Stačí, aby jste zahlédli plakát, záběr nebo někdo pronesl známou hlášku a hned víte, o který snímek se jedná. Připomeňte si některé z těchto ikonických děl v našem kvízu.

Kvíz: České filmy a slavné hlášky. Otestujte se, jak dobře je znáte

Poznáte nejslavnější české filmové hlášky?

Zdroje: www.moviezone.cz, www.idnes.cz, www.cesky.radio.cz