Bohaté spektrum filmů

Český film nabízí širokou škálu žánrů a témat. Jedním z nejvýznamnějších českých režisérů je bezpochyby Miloš Forman, jehož film "Přelet nad kukaččím hnízdem" z roku 1975 získal pět Oscarů, včetně Oscara za nejlepší režii. 

Tento film je ikonickým dílem, které si získalo celosvětovou popularitu a stalo se symbolem boje za lidská práva a svobodu. Pokud jste tento film ještě neviděli, určitě byste si ho měli dát na svůj seznam.

Dalším významným jménem českého filmu je Jiří Menzel, který režíroval například film Ostře sledované vlaky z roku 1966 podle předlohy Bohumila Hrabala. Film získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film a byl významným příspěvkem k české kinematografii. 

Ostře sledované vlaky je dojemný a humorný příběh o mladém muži, který pracuje na malé železniční stanici během druhé světové války.

Nejznámější hlášky

Pokud patříte mezi filmové nadšence, zcela jistě budete znát i režiséra Ondřeje Trojana. Jeho film "Občanský průkaz" z roku 2010 se setkal s mezinárodním uznáním a získal řadu ocenění na filmových festivalech. Tento film pojednává o osudech čtyř adolescentů, jejich rodičů a učitelů, a nelehké pubertě prožívané v pražské předměstské čtvrti v normalizační éře.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Kromě těchto významných režisérů a jejich děl existuje v českém filmu mnoho dalších talentovaných tvůrců, herců a hereček. Patří sem například Karel Roden, Anna Geislerová, nebo kdysi Jan Tříska, kteří svými výkony přispěli k bohatému odkazu českého filmu.

Český filmový průmysl nabízí pestrou směsici žánrů. Najdete zde klasické komedie, jako jsou Pelíšky režírované Janem Hřebejkem, nebo Samotáři režírované Davidem Ondříčkem

Český film je plný originality, talentu a emocí. S nadsázkou lze říci, že tvůrci české kinematografie vytvořili řadu nesmrtelných děl, plných skvělých a originálních hlášek. Pamatujete si ty nejznámejší? Zkuste si náš kvíz a brzy to zjistíte!

Kvíz: Jak dobře znáte hlášky z filmů?

Zdroje: cs.wikipedia.org, fav.phil.muni.cz, www.abczech.cz