Námět k filmu o třech tatíncích, kteří se místo plánované pánské jízdy na horské chatě musí starat o své děti, zaslechla režisérka na jednom z firemních večírků. Tak se jí zalíbil, že ho rozpracovala do scénáře, jenž nabídla televizi.

Ta ho ale odmítla. Marie se však nevzdala a zamířila na Barrandov, kde uspěla. Mohla tak začít s hledáním hlavních představitelů, hlavně dětí. I přestože měla s natáčením již své zkušenosti, tento úkol nebyl jednoduchý.

Asistenti režisérky prý viděli více než šest tisíc žáků, z nichž se na konkurz dostalo pět set. Představitel Bertíka tam prý ani nechtěl jít. Rodiče ho však přesvědčili, ať to zkusí. Do role Matýska původně Poledňáková chtěla zapojit dvojčata. Nakonec si ale vybrala baculatého Lukáše Pelánka

I přestože film čiší pohodovou atmosférou, během natáčení celý štáb zažil několik dramatických chvil.

S tebou mě baví svět

Například kočárek s Matýskem sjel skutečně z kopce směrem dolů, stejně jako ve snímku. Tvůrci ho tak raději uvazovali na lano. Představitelka Dášenky si zase během scény v kadibudce zlomila ruku. Sádru až po rameno nosila dva a půl měsíce.

A pokud vám bylo líto malého Pepína, kterému tatínek Pepa utírá zadeček větvičkou ze smrku, vezte, že oprávněně. Pavel Nový doopravdy použil kus jehličí a reakce brekem byla spontánní.

Své ale zažili také dospělí herci. Například Jana Šulcová během scény, kdy sjížděla po haldě uhlí. „Bylo to hrozné. I když jsem se snažila být opatrná, pořádně jsem se potloukla. Možná i proto, že mě překvapilo, jaký to byl sešup,” svěřila se.

I přes všechny útrapy režisérka Marie Poledňáková se svým týmem vytvořila kultovní rodinnou komedii, která patří mezi nejúspěšnější české snímky. Vzpomenete si na některé hlášky, jež v ní zazněly? Zkuste si náš kvíz.

Kvíz: Doplň kultovní hlášky z komedie století S tebou mě baví svět. Kdo splete víc než dvě, je ostuda Čechů

Zdroje: www.runwayonline.cz, www.cs.wikipedia.org, www.csfd.cz, www.extra.cz, www.topky.sk, www.fdb.cz