Identita a charakter

Každý stát přispívá jedinečnou kapitolou do velkého příběhu naší rozmanité planety a v rámci těchto států se města stávají osobitými postavami, které utvářejí identitu a charakter svých národů.

Hlavním městem Spojených států amerických je proslulý Washington, D.C. Zároveň v něm sídlí prezident, Kongres i Nejvyšší soud. Rozprostírá se po celém území federálního distriktu District of Columbia (zkráceně D.C.), nacházejícího se na východě Spojených států, v Jihoatlantské oblasti jižního regionu USA.

Na druhé straně Atlantiku se do centra pozornosti dostává Londýn jako prosperující metropole a hlavní město Spojeného království. V tomto městě s bohatou historií se plynule prolíná staré s novým a památky jako Tower koexistují s moderním Shardem. Vliv Londýna přesahuje jeho hranice, protože zůstává globálním finančním centrem a tavicím kotlem rozmanitých kultur.

Na asijském kontinentu je Peking, hlavní město Číny, dokladem bohaté historie a rychlé modernizace země. Starobylé Zakázané město, domov čínských císařů, ostře kontrastuje s futuristickým panoramatem centrální obchodní čtvrti. Peking, který stále stoupá na světové scéně, symbolizuje spojení tradice a pokroku v této zemi.

Jak dobře je znáte? 

Při cestě do Evropy láká Paříž, hlavní město Francie, svým nadčasovým šarmem a kulturním půvabem. Eiffelova věž, muzeum Louvre a katedrála Notre-Dame přispívají k umělecké a architektonické velkoleposti města. Paříž, často nazývaná "městem lásky", má trvalý vliv na světovou módu, kuchyni a umění.

Těchto deset míst v Londýně rozhodně musíte navštívit:

Zdroj: Youtube

Brasília je hlavní město Brazílie. Leží hluboko ve vnitrozemí, asi 1000 km severozápadně od Ria de Janeira. Ve městě a jeho okolní aglomeraci žilo v roce 2016 více než 3 miliony osob, což z Brasílie dělá po São Paulu, Riu de Janeiro a Salvadoru čtvrté největší brazilské město.

Pretorie je hlavní město Jihoafrické republiky a od roku 2005 součást aglomerace Tshwane. Nachází se v provincii Gauteng. Aglomerace celého města činí 2 345 908 obyvatel. Jihoafrická republika má ale další dvě hlavní města. Jsou jimi Kapské Město – sídlo zákonodárné moci a Bloemfontein – sídlo soudní moci.

Každé hlavní město má svůj osobitý charakter a přispívá k rozmanitosti celého světa. Hlavní město představuje správní středisko a symbol určitého území, typicky státu nebo většího správního nebo samosprávného celku. Zpravidla se jedná o sídlo parlamentu, vlády a dalších významných institucí daného území, ve většině případů je rovněž významným obchodním a kulturním střediskem či dopravním uzlem.

Kvíz: Znáte hlavní města států světa? Jestli zvládnete všech 10 jste skvělí. Některá jsou těžká

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org