Hlavní města Evropy

Evropa je kontinent plný nádherných měst. Ta hlavní bychom samozřejmě měli znát. Jak jste na tom s jejich znalostí vy? Co třeba Paříž. Město lásky, parfémů a krásné módy. A nejen toho. 

Paříž, hlavní město Francie, je centrem památek a architektury. Zde si každý nadšenec historie přijde na své. Asi všichni víte, že zde najde krásnou Eiffelovu věž. Ta je dominantou celé metropole, kterou ročně navštíví tisíce turistů. 

Každého, kdo sem zavítá, čeká zdolání 1665 schodů. Vyjet nahoru ale můžete i výtahem a cestou se můžete zastavit hned ve dvou restauracích nebo třeba v meteorologické stanici.

Další neméně slavnou památkou Paříže je Vítězný oblouk. Napoleonova stavba, která je nedílnou součástí symbolů metropole. Padesátimetrový oblouk je symbolem francouzského národa. Paříž ale nabízí mnohem více. 

Navštívit zde můžete například Operu Garnier, která zde vznikla v polovině 19. století. Každému, kdo sem zavítá, se bude tajit dech z honosných interiérů. Ty jsou vytvořené především z mramoru, zlata a samozřejmě červeného saténu. 

Jak dobře je znáte?

Další krásnou evropskou metropolí je Londýn. Hlavní město Spojeného království a sídlo britské královské rodiny. Londýn je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších měst světa. Žije zde více než 8 milionů lidí. 

Deset věcí, které můžete dělat v Paříži:

Zdroj: Youtube

Zajímavostí je, že město Londýn zbudovali Římané. Stalo se tak roku 43 n.l. Londýnu se však tehdy říkalo Londinium. Postupem času se Londýn stal významným obchodním a administrativním centrem, což trvá dodnes.

Typických symbolem města je samozřejmě Big Ben. Věž nacházející se na severním konci paláce Westminster. Big Ben slouží jako hodiny. Nenechte se však mýlit. Samotné věži náleží název Elizabeth Tower. Big Ben je pouze jméno zvonu uvnitř ní.

Pokud rádi cestujete, pak byste rozhodně měli navštívit Lisabon. Toto hlavní město Portugalska má jedinečnou atmosféru. Nabízí velké množství krásných zákoutí, restaurací a kaváren. Na své si přijdou zejména milovníci čerstvých ryb a mořských plodů. 

I milovníci výhledů si zde přijdou na své. Je známo, že Lisabon se nachází v kopcích a svazích. Ten, kdo se rozhodne tuto metropoli navštívit, si jistě pořádně zasportuje, odměnou mu však bude jedinečné výhledy na celé město. 

Vynechat byste neměli ani proslulá lisabonská muzea. Za zmínku stojí například světově známé Fundação Calouste Gulbenkian. Zde budete ohromení poměrně rozsáhlou expozicí starobylého i současného umění. K vidění je zde také zahrada plná soch a plastik.

KVÍZ: Znáte hlavní města evropských států? Všech deset uhodne jen málokdo

Zdroje: www.cestujlevne.com, www.blondontheroad.com, www.novinky.cz