Krása hradů a zámků

Karlštejn se nachází nedaleko hlavního města Prahy. Je jedním z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších v České republice. Byl založený Karlem IV. ve 14. století a sloužil jako místo pro uchovávání korunovačních klenotů a důležitých dokumentů Svaté říše římské.

Český Krumlov je malebný hrad ležící ve stejnojmenném městě a je jedním z nejlépe zachovaných středověkých hradů ve střední Evropě. Český Krumlov je také zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Další krásnou stavbou, kterou se naše země pyšní, je zámek Hluboká nad Vltavou. Často je přirovnávaný k anglickému hradu Windsor. Důvodem je nádherný tudorovský styl, ve které je zámek postavený. Nachází se nedaleko Českých Budějovic a je obklopený nádherným rozsáhlým parkem.

Hrad Pernštejn je impozantní stavba a říká se jí "královna moravských hradů"." Nachází se v kraji Vysočina. Pernštejn je známý svými zachovalými freskami a působivými obrannými prvky.

Pokud hledáte romantiku, zavede vás tam jednoznačně zámek Lednice. Tento romantický zámek je součástí komplexu Lednicko-Valtického areálu, který je také zapsaný na seznamu UNESCO. Lednice je obklopená rozsáhlým parkem s jezery, mosty a vzácnými rostlinami.

Jak dobře je znáte? 

V gotickém stylu byl postavený hrad Bouzov. Nachází se na Jižní Moravě a je známý svými věžemi a bastiony. Hrad Bouzov vypadá jako místo přímo vytržené z pohádky.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Hrad Křivoklát je středověký hrad nacházející se nedaleko Prahy. Je obklopený krásným lesnatým prostředím. Je to místo, které vás vtáhne do minulosti.

Za zmínku stojí také zámek Konopiště. Je známý tím, že byl posledním sídlem arcivévody Františka Ferdinanda, jehož atentát v Sarajevu zahájil události první světové války. Zámek Konopiště je také významný svou impozantní zbrojnicí.

Ve Slezsku se nachází hrad Sovinec, který vyniká svou romantickou atmosférou. Je to skvělé místo pro procházky a fotografování.

Hrady a zámky Čech a Moravy představují značnou část bohatého kulturního dědictví naší země. Každý z nich má svůj jedinečný příběh a každý vyniká osobitou architektonickou krásou. Navštívit tyto historické památky znamená cestu do minulosti a hlubší pochopení naší bohaté historie.

Kvíz: Poznáte podle fotografií nejoblíbenější hrady a zámky v Čechách a na Moravě? Otestujte se!

Zdroje: www.hrady-zriceniny.cz, www.kampocesku.cz, turistickamapa.cz