České komedie

České komedie jsou pověstné skvělým humorem. I proto si mnohé z nich získaly srdce diváků a staly se nedílnou součástí české filmové kultury.

Vesničko má středisková od režiséra Jiřího Menzela patří mezi nejznámější české komedie všech dob. Komedie se odehrává v malé vesnici a je skvělou kombinací absurdních situací, výborných hereckých výkonů a jemného satirického podtextu. Ústředním motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Film však také výstižně vykresluje střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem.

Pelíšky jsou dalším úspěšným filmem. Komedie režiséra Jana Hřebejka se odehrává během prosincových dní roku 1967 a sovětské okupace v srpnu 1968. Příběh sousedských rodin z různých společenských vrstev skvěle zachycuje dobové nálady, kontrasty a komické situace. Film si získal diváky svou autenticitou a schopností zahrát na struny nostalgie.

Jak dobře je znáte? 

Kolja. I když je to více než komedie, tento film obsahuje mnoho komických momentů. Režisér Jan Svěrák natočil dojemný příběh o učiteli, který se kvůli neočekávaným okolnostem stane nechtěným opatrovníkem malého chlapečka. Díky jemnému humoru a kvalitnímu vykreslení postav získal film i Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ve snímku Samotáři se režisér David Ondříček zaměřil na vztahy a osudy několika postav, které spojuje bydlení ve stejném panelákovém domě. Film se vyznačuje sarkastickým humorem a schopností odhalit absurditu běžných situací. Skvělé herecké obsazení a výrazný vizuální styl přidávají Samotářům na originalitě.

Co je vám, doktore? Tato komedie, režírovaná Věrou Chytilovou, se zaměřuje na životní etapy a problémy jedné rodiny. S humorem nahlíží na mezilidské vztahy, komplikace a nedorozumění. Přes své komické prvky se film dotýká i hlubších emocí, čímž získal přízeň diváků i kritiky.

Slavné české komedie jsou nejen skvělým způsobem, jak zahnat nudu a depresi, jsou také důležitou součástí českého kulturního dědictví. Mnoho z nich nabízí zajímavý pohled na společnost, lidské vztahy a politickou situaci. 

Kvíz: Slavné české komedie. Poznáte je pouze z fotky?

Zdroje: www.csfd.cz, voyo.nova.cz, avmania.zive.cz