Němý film

Prvním filmem, který se na našem území natočil, byl americký The Horitz Passion Play z roku 1897. Byl věnovaný pašijovým hrám v Hořicích na Šumavě. 

Dalším původně němým filmem, který se natočil na našem území, byl Tonka Šibenice. Ten se později ozvučil ve Francii a dal tak základ zvukovému filmu. 

Po podepsání Mnichovské dohody došlo k první vlně emigračních vln. Československo opustil herec a režisér Hugo Haas, Jiří Voskovec a Jan Werich

Po okupaci Československa nacistickým Německem byla ve filmovém průmyslu zavedená tvrdá cenzura. Po zřízení Českomoravského filmového ústředí musely být všechny plakáty a titulky filmů dvojjazyčné, tedy česko-německé. 

Nacisté také na počátku války vyvlastnily barrandovské ateliéry. 

Poválečné umění

Skutečný boom pak zaznamenal filmový průmysl po válce. Vznikla celá řada úspěšných filmů, které si získaly srdce a obdiv nejednoho diváka.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Mezi nejslavnější filmy, které vznikly v 50. letech 20. století patří Cesta do pravěku, Dobrý voják Švejk, Císařův pekař a Pekařův císař. Československo se také pyšnilo řadou krásných pohádek jako Pyšná princezna a Princezna se zlatou hvězdou. 

Od té doby se česká kinematografie může pochlubit mnoha úspěšnými filmy jako Pelíšky, Šakalí léta či Pupendo. 

Kvíz: Jak dobře znáte kultovní hlášky ze slavných českých filmů. Kdo dá 7 z deseti, je vážně dobrý

Zdroje: www.csfd.cz, cs.wikipedia.org, www.filmovyprehled.cz