Lidské tělo

Jakýmsi motorem lidského těla je bezpochyby srdce. Tento silný sval pumpuje krev nesoucí živiny a kyslík do všech částí těla. Srdce stahuje a relaxuje v rytmu, který člověku umožňuje žít.

Orgánem, který nám umožňuje dýchat jsou plíce. Během dýchání vstupuje do našich plic vzduch, z nějž následně kyslík putuje do krve a oxid uhličitý ven z těla. 

Centrální řídící jednotkou našeho těla je mozek. Zpracovává informace z našich smyslů a řídí pohyby a chování. Je také sídlem našich emocí a myšlenek.

Abychom byli zdraví, je zapotřebí detoxikace. Plně ji zastávají naše játra. Pomáhají tělu odstraňovat škodlivé látky a regulují hladinu cukru a tuků v krvi.

Dalším "detoxikačním" orgánem našeho těla jsou ledviny. Filtrují tělesné tekutiny a odstraňují odpadní produkty metabolismu. Jsou klíčové pro udržení rovnováhy elektrolytů a tekutin v lidském těle.

Jak dobře ho znáte?

Součástí trávicího systému jsou žaludek a střeva. V žaludku se tráví potrava a díky střevům vstřebáváme živiny. Tento proces nám umožňuje získávat energii pro každodenní činnosti.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Největším orgánem lidského těla je kůže. Poskytuje člověku ochranu před vnějšími hrozbami. Kůže je zodpovědná za regulaci teploty a vnímání dotyků, tlaku a bolesti.

Pohlavní orgány jsou zodpovědné za reprodukci. U mužů sem řadíme varlata a penis, u žen vaječníky a dělohu. Tyto orgány hrají klíčovou roli v pokračování lidského druhu.

Orgány však nejsou jediné důležité prvky lidského těla. Mezi další patří také kosterní soustava tvořená kostmi a klouby. Tvoří tělu pevný skelet a zároveň mu umožňují pohyb. Kosti také chrání vnitřní orgány.

Samotný pohyb pak umožňují svaly. Jsou připojené ke kostem. Sval je tvořen především svalovou tkání. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu. Věda, která zkoumá svaly, se nazývá myologie. 

Orgány, svaly a kosti tvoří složitý a vzájemně propojený systém lidského těla. Každý z těchto prvků má svou specifickou a nepostradatelnou roli a jejich vzájemná spolupráce umožňuje optimální fungování celého těla.

I proto je důležité o své tělo pečovat. Je to jediné místo, kde musíme celý život žít. Porozumnění jednotlivým funkcímlidského aparátu nám může pomoci ho lépe pochopit a žít šťastný a plnohodnotný život.

Kvíz: Kde se v lidském těle nachází…? Doplň kost či orgán. 8 z 10 otázek dají jen ti nejlepší!

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org