Krásy Moravy

Na západě Morava hraničí s Čechami, na severu s polským Kladskem a s českým Slezskem, na východě se Slovenskem a na jihu s Dolními Rakousy. Největším městem Moravy je Brno.

Dalšími známými městy jsou: Olomouc, Znojmo a Zlín. 

Většinu jejího území tvoří pahorkatiny a vrchoviny. Nejvyšší místo se nachází poblíž vrcholu hory Praděd v pohoří Hrubý Jeseník. Mezi další neméně významná pohoří patří Králický Sněžník, Moravskoslezské Beskydy a Bílé Karpaty.

Řeka Morava, která pramení v Králickém Sněžníku, proudí územím Moravy, předtím než se spojí s Dyjí a vytvoří historickou hranici mezi Českem a Rakouskem. Délka tohoto říčního systému je přibližně 352 kilometrů.

Morava je známá svou bohatou historií, sahající až do dob středověku. Mnoho historických měst, jako je Brno, Olomouc a Mikulov, nabízí návštěvníkům celou řadu architektonických skvostů a krásné kulturní památky. 

Jak dobře ji znáte?

Kromě kulturního bohatství nabízí Morava také úchvatnou přírodu. Vinice na jižní Moravě jsou známé produkcí těch nejlahodnějších vín a malebnou krajinou. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Lednicko-Valtický areál, který je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO, je jedním z největších komponovaných zahradních komplexů v Evropě a ve světě. Právem jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst moravského území. 

Dalším významným prvkem Moravy je jazyk. Moravané mají svůj vlastní dialekt a kulturní identitu, které se odlišují od českých sousedů. Tato jazyková rozmanitost zrcadlí historii moravského regionu.

Řeka Morava a okolní mokřady jsou domovem mnoha druhů ptáků, ryb a rostlin. I proto je nutné tento ekosystém chránit pro budoucí generace.

Morava je regionem s bohatými tradicemi. Je to místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

Kvíz: Jak dobře znáte Moravu. Tak se ukažte. 10 otázek správně dají jen nejlepší!

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.slevomat.cz, www.kudyznudy.cz