Touha být perfektní je dvousečný meč. Na jedné straně poskytuje motivaci a povzbuzení k překonávání sebe sama, na druhé vede k frustraci, zklamání, únavě a stresu.

V dnešní době ale není jednoduché připustit si, že: „Mýlit se je lidské.” Už od základní školy jsme vychováváni s tím, že chyby se dělat nesmí. Znamenají totiž zhoršený prospěch a trest. Podobný scénář zažíváme také v práci nebo vztazích. 

Odpovědět špatně tak pro většinu lidí znamená selhání a snížení sebevědomí. Strach z chyb však vede k dalšímu extrému, tzv. dunning-krugerovu efektu, který byl vysvětlen psychology D. Dunningem a J. Krugerem v roce 1999.

Na základě výzkumu zjistili, že čím méně toho o dané problematice víme, tím více máme tendenci své znalosti přeceňovat. 

Nebojte se dělat chyby

Hlavním problémem je, že když nám z jakéhokoliv oboru chybí znalosti, netušíme, jaké překážky a složitosti v něm existují. Proto si myslíme, že žádné nejsou. Čím více se ale stáváme experty, tím více si uvědomujeme, co vše se ještě musíme naučit.

Dunning s Krugerem navíc přišli na další zajímavost. Lidé, kteří o daném problému tuší jen málo, mají problém si tento fakt uvědomit. Zároveň nedokáží rozeznat ty, již naopak odborníky jsou, takže jim při vysvětlování jejich omylu nevěří.

Pokřivenou představu o tom, co je dokonalé, co ne, a jaké informace jsou pravdivé, a které ne, vzbuzují v současnosti především sociální sítě. I když si to většina z nás nepřipouští, při prohlížení fotek z dovolených našich kamarádů nebo života influencerů se porovnáváme. Stejně jako při čtení příspěvků.

Jak ze začarovaného kruhu prahnutí po dokonalosti, ať v otázce vzhledu, životního stylu nebo vzdělání ven? Odpověď je jednoduchá. Nebojte se dělat chyby a přiznat si, že je to zcela přirozené. Natrénovat si to můžete v našem kvízu naruby. 

Kvíz naruby: Dokážete odpovědět na otázky ze základní školy špatně? Zábavný test není tak snadný, jak si myslíte

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.svetzeny.cz, www.rwapsych.com.au, www.edu.ceskatelevize.cz