Kouzlo knižních příběhů

Literatura má schopnost přenést nás do různých časů, míst a perspektiv. Díky literárním dílům můžeme zakusit dosud nepoznané a prožít si příběhy, které jinak nemáme šanci zažít. 

Můžeme být králem, skřítkem nebo si na vlastní kůži zažít dramatické okamžiky dějin. Každý autor je jedinečný, každý nabízí příběhy viděné svou vlastní perspektivou. 

Jedním z autorů, které bychom neměli opomenout, je William Shakespeare. Shakespeare se narodil v roce 1564 ve střední Anglii – v městečku Stratford nad Avonou. 

Tehdy bylo toto město střediskem zemědělství, dnes je spíše turistickou atrakcí. V tamním kostele měli ještě v 60. letech minulého století vystavenou matriku, rozevřenou na dvou důležitých místech.

První stránka informovala každého návštěvníka o tom, že dne 26. dubna 1564 byl právě na tomto místě pokřtěný „Gulielmus filius Johannes Shakspere“. Na druhé stránce pak stálo, že ten samý člověk zde byl 25. dubna 1616 pohřbený. 

Svět literatury

Shakespeare zemřel dva dny před svým pohřbem. Přesné datum jeho narození se nikdy zjistit nepodařilo. To ale světu literatury nijak nevadí. 

William Shakespeare a jeho příběh plný otazníků:

Zdroj: Youtube

Shakespeare je autorem slavného díla Romeo a Julie. Nesmrtelná Shakespearova tragédie o lásce dvou milenců z nesvářených rodů Monteků a Kapuletů chytla za srdce nejednoho čtenáře.

Dalším skvělým autorem byl Charles Dickens. Britský spisovatel a publicista, který se narodil 7. 2. 1812 v britském Landportu.

Mezi nejslavnější Dickensova díla patří Vánoční koleda. Povídka pojednávajícím o lakomém a necitelném Ebenezeru Scroogeovi. Scrooge je sice starý mrzout, na stará kolena však dojde k jeho nápravě. Poté, co ho navštíví tři duchové o Štědrém večeru a Scrooge si na vlastní kůži zakusí svůj konec.

Mezi další Dickensova díla patří David Copperfield z roku 1850, Náš společný přítel z roku 1865 či Kronika Pickwikova klubu z roku 1837. 

Shakespeare a Dickens však tvoří jen malou část rozmanitého světa literatury a příběhů, které díky jejich knihám můžeme zažít. Každé jejich dílo je jedinečným pohledem autora na dobu, emoce či příběh, které se ve svých vyprávěních snaží přiblížit čtenářům. 

Kvíz: Která barva chybí v názvu díla. Dáte všech 10 otázek?

Zdroje: www.csfd.cz, dvojka.rozhlas.cz, www.databazeknih.cz