Kouzlo pohádek

Pohádky má každý rád. Pohádky nás totiž unáší do světa magie, vítězství dobra nad zlem a míst, kde o nebojácné hrdiny, čerty i vodníky a samozřejmě krásné princezny rozhodně není nouze. I vy jistě „vlastníte“ alespoň jednu pohádku, kterou si s oblibou zas a znovu pouštíte. 

Jednou z takových pohádek je ta o Popelce. Dívce umouněné od popela, která se v noci se mění v pohádkově krásnou princeznu v plesových šatech vylouplých z kouzelných oříšků. Když se Popelka vydá na ples, aby viděla krásného prince, nechá tam svůj střevíček. Princ se rozhodne vzít si za ženu tu dívku, která malebný střevíček obuje…

Princezna se zlatou hvězdou vznikla na motivy divadelní hry dramatika a filmaře K. M. Walló. Natočil ji roku 1959 Martin Frič. Tato pohádková klasika má vše, co má správná pohádka mít. Je v ní krásná princezna Lada, její otec, hodný, ale poněkud ledabylý vladař a samozřejmě zlý král Kazisvět, který se v boji o princeznino srdce utká s princem Radovanem

Pyšná princezna

Další pohádkou, která je klenotem české kinematografie, je Pyšná princezna. Pohádka pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nechce nechat líbit a tak se v přestrojení za zahradníka vydá do Krasomilina zámku. 

Pyšná princezna - Rozvíjej se poupátko:

Zdroj: Youtube

Krokem za krokem se mu daří proměnit princezninu pýchu a zasadit v ní semínko lásky. Než se vše ale v dobré obrátí, musí král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku. To princezně ještě více otevře oči o světě kolem. 

Tato filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala kdysi rekordy v návštěvnosti a ani dnes si bez ní neumíme představit žádné Vánoce. Princeznu Krasomilu tehdy ztvárnila krásná Alena Vránová, která se v době natáčení jmenovala Kohoutová.

Zapomenout nesmíme ani na pohádku S čerty nejsou žerty. Hlavní hrdinou tohoto vyprávění je Petr Máchal, kterého jeho macecha Dorota vyhnala z domova. Když si mladý muž snaží sehnat práci a střechu nad hlavou, spřátelí se s mladým čertem v hodnosti vraníka a společně zápolí se zvůlí kaprála a s podlostí pana správce. Současně Petr poznává, co je opravdová láska.

KVÍZ: Jak dobře znáte nejkrásnější české pohádky? Oprašte své televizní znalosti

Zdroje: www.kinobox.cz, www.stare-pohadky.cz, www.kinobox.cz