Svěrákův úspěšný počin

Film Obecná škola se stal jedním z nejvýznamnějších českých počinů, jehož popularita přesahuje hranice naší země. Film režírovaný Janem Svěrákem, úspěšným českým režisérem, byl jeho filmovým debutem, který si rychle získal srdce diváků.

Komedie plná humoru nás zavede zpět do pražského předměstí v prvním roce osvobozené vlasti.

Ačkoli byla Obecná škola Svěrákovým debutem, již předtím na sebe upozornil svým absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem "Ropáci," za který dokonce získal studentského Oscara. 

Scénář k filmu napsal Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na své vlastní dětství. Počin Zdeňka Svěráka je plný úsměvností, moudrostí a pochopení pro lidské slabosti.

Děj filmu se odehrává v chlapecké školní třídě na pražském předměstí, která učitelku Maxovou dovede k nervovému zhroucení. Na její místo nastoupí přísný učitel Igor Hnízdo, údajně hrdina vojenských akcí. 

Pořádek v chlapecké třídě

Igor Hnízdo má jako učitel jeden jediný cíl. Udržet pořádek v chlapecké třídě. Tento film znamenal návrat skvělého hereckého talentu v podobě Jana Třísky právě v roli svérázného učitele, který se do českého filmového prostředí vrátil po třináctiletém exilu. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Jeho výkon byl ohromující a přinesl mu zaslouženou pozornost. Ve filmu se objevují i další významní herci, včetně Libuše Šafránkové, Rudolfa Hrušínského, Ondřeje Vetchého, Daniely Kolářové a Evy Holubové.

Drobné role si v tomto filmu zahráli i významní čeští režiséři jako Jiří Menzel a Karel Kachyňa. Toto nevšední spojení talentů přispělo k vytvoření zcela jedinečného filmového počinu. V roce 1992 získala Obecná škola nominaci na cenu Americké filmové akademie.

Obecná škola si získala srdce diváků díky humorně laděnému příběhu, výjimečnému obsazení a dobové atmosféře. Jan Svěrák vytvořil dokonalý a zábavný film, přinášející moudré poselství o lidských vztazích a překonávání výzev.

Kdo chce vidět idiota...ANO nebo NE. Rychlý desetiotázkový kvíz., jak dobře znáte Obecnou školu

cs.wikipedia.org, www.ceskatelevize.cz, www.fdb.cz