Přichází to obvykle kolem třetích narozenin. Období, kdy děti objeví slovo „proč“ a začnou se vyptávat na věci, které v dospělém životě považujeme za samozřejmé.

Na otázky: „Proč pes nekouří cigarety?” „Proč je slupka od banánu žlutá?” nebo legendární „Prdí taky hadi?” z filmu S tebou mě baví svět, je proto těžké vymyslet jednoduchou odpověď.

„Občas mám z věčných otázek hlavu jako pátrací balon,” přiznala se v rozhovoru pro server Maminka.cz osmadvacetiletá Jitka. Podle pediatrů a psychologů je však toto období důležitým mezníkem. Signalizuje totiž, že dítě se kognitivně vyvíjí a zajímá se o okolní svět. Jeho absence může naopak znamenat projev určité poruchy, jako například problém s vývojem řeči nebo autismus.

A proč?

Jak dotazy malých chytrolínů zvládnout bez stresu a vyčerpání? Především pokud se otázky kladou, ale na odpovědi nečekají a skáčou vám do řeči?

Podle odborníků je nutné dotazy považovat za hru. „Někdy je to z pohledu dítěte jen výměna slov. Má radost, že jednou mluví on a podruhé vy, což je znamení, že opět může následovat další otázka,” říká dětská psycholožka Tereza Beníšková.

Lékařka zároveň doporučuje, že odpovědi nemusí být podrobné a vědecky správné. „Stačí stručná odezva přiměřená věku potomka. Může být také pohádková, například, že sluníčko šlo spát, proto už na obloze nesvítí.”

Co když je ale otázek příliš a vy musíte pracovat nebo jste již vyčerpaní? Podle psycholožky existuje několik cest, jak ze hry „A proč” vyklouznout. Prvním způsobem je přesměrovat pozornost. „Na několik prvních dotazů odpovězte, poté se dítěte zeptejte, co si samo myslí.” Mezi další varianty patří nastavit počet povolených otázek denně nebo si určit pravidelný čas, kdy si sednete a svět prozkoumáte společně.

Jak byste zvládli záludné otázky dětí, které jsou zároveň opakováním učiva ze základní školy? Zkuste si náš test.

KVÍZ: Zvládnete odpovědět na záludné otázky dětí?

Zdroje: www.svetzeny.cz, www.maminka.cz, www.irozhlas.cz