Větší pizza

Kvízy a hádanky nejsou jen zábavnou kratochvílí. Jsou způsobem, jak naplno procvičit hlavu a zlepšit své kognitivní schopnosti. Jednou z nich je i naše matematická logická hádanka. 

Ta představuje výzvu nejen pro vaše početní schopnosti. S určitostí prověří vaši schopnost rychle se rozhodovat a celkové IQ. 

Laicky řečeno jde o fitness trénink mozku, během kterého místo činek pracujete s vědomostmi. Ty jsou pro vyřešení hádanky zcela nezbytné. 

Tyto hlavolamy jsou skutečně víc než zábava. Trénují mysl, aby přemýšlela naplno, a aby krok za krokem došla ke správnému řešení. Krom toho tyto hádanky posilují hbitost a rychlost našeho úsudku. 

Nyní je čas ponořit se do našeho matematického kvízu. Ten bude výzvou nejen pro váš intelekt, ale také pro vaši schopnost pohotově se rozhodovat. Už víte, která z pizz je větší? 

Na obrázku máme na jedné straně velkou pizzu o průměru 18 cm. Na druhé straně jsou dvě malé pizzy, z nichž každá má průměr 12 cm. Která pizza je větší a která vás více zasytí? 

Máte 10 vteřin

Za normálních okolností byste to možná neřešili. Co ale v případě, kdy máte posledních pár drobných a k tomu hlad jako vlk. Pak velká pizza versus dvě menší roli jednoznačně hrají.

Najděte 3 rozdíly za 90 vteřin:

Zdroj: Youtube

Tento zdánlivě jednoduchý kvíz je skutečnou zkouškou vašeho IQ a matematických schopností. Na rozhodnutí máte pouhých 10 vteřin. Tlak je velký a dal by se krájet.

Na první pohled jen těžko poznáte, která pizza je větší. Je nutné si to propočítat. Abyste zjistili, která možnost vás více zasytí, je potřeba použít vzorec pro výpočet plochy kruhu. Pojďme se ho trochu rozebrat. 

Pro dvě pizzy o průměru 12 cm platí, že poloměr každé je 6 cm. Plocha = πr² = π(6)² = 36π čtverečních cm. Protože máme dvě pizzy, celková plocha je 72π čtverečních cm. 

Pro pizzu o průměru 18 cm platí, že její poloměr je 9 cm. Plocha = πr² = π(9)² = 81π čtverečních cm. Porovnání celkových ploch je tedy 72π čtverečních palců u dvou menších pizz a 81π čtverečních palců u větší pizzy. 

Větší pizza má tedy větší celkovou plochu a poskytuje více jídla než dvě měnší pizzy. Překvapilo vás to? Pokud jste řešení spočítali bez naší pomoci, pak jste chytří. 

Pokud jste na řešení přišli až spolu s námi, rozhodně nevadí. I tak vám patří pochvala. Snažili jste se. Tento kvíz rozhodně nebyl jednoduchý.

www.jagranjosh.com, saas-space.com, parade.com