Svět teenagerů je plný nových výrazů a slovních obratů, které mohou rodiče zanechat v rozpacích. S příchodem nové generace, označované jako milleniálové, se tento jazykový rozdíl ještě prohlubuje. Pubertální změny nejsou jen o hledání identity, ale také o změnách v komunikaci a porozumění. Připravte se na to, že vaše dítě může mluvit jazykem, který bude pro vás někdy nesrozumitelný. Jak se v tomto jazykovém prostředí zorientovat a porozumět mladé generaci? V našem kvízu si otestujete, jak moc jste ‚cool‘ a ‚in‘.

Jazykový klíč

Každá nová generace teenagerů svůj slovník tak nějak samovolně a automaticky obohacuje o výrazy, nad kterými jejich rodiče či prarodiče minimálně kroutí hlavou, leckdy ale mají pocit, že naučit se svahilsky by bylo snazší.

Pubertální lingvistické tajemství

S dětmi, které se právě překlopily do období pubescence, může být někdy složité se pochopit. A to nejen kvůli tomu, že dospívají a hledají svou identitu, ale jednoduše kvůli jazykovým bariérám.

Naučte se teenáčtinu

Ještě nedávno jste je chovali v náručí, ale teď už máte doma místo malých dětiček náctileté, skoro dospělé, kteří mluví tak, že máte chvílemi pocit, že se jedná o cizí jazyk. A není se čemu divit. Pokud se budete chtít alespoň trochu naladit na jejch vlnu, budete se muset jejich jazyk alespoň trochu naučit.

Ještě před dvěma lety teenageři používali výrazy jako cool (hodně dobrý), in (v pohodě, v souladu), cute (roztomilý), hustý (zajímavý, atraktivní) či prank (vtípek). Nicméně to se už zase změnilo. Jejich jazyk je velmi živý.

Digitální kultura

Vloggeři, influenceři, Instagram osobnosti – nezastavitelný jev současnosti. Hvězdy, které v mladých očích milleniálů září jako pravé TOP celebrity. Nesmějme se tomu, v každé éře vyrůstají nové ikony. Od hudebních idolů přes herce a sportovní hvězdy až po reality show celebrity a dnešní digitální fenomény. Buďme trpěliví, neboť i oni dospívají se svým publikem. A možná právě na YouTube naleznete inspiraci, která vás osloví.

Překladatelský maraton

Nejrůznější výrazy, slovní spojení, zkratky, které byste ve slovníku spisovné češtiny hledali jen marně. Tak těmi se to v mluvě puberťáků jen hemží a leckdy opravdu můžete mít pocit, že máte doma cizince.

Dospívání je složité období. Pro děti i jejich rodiče. Porozumět puberťákovi prostě není snadné, a nejen po psychické stránce. Už jen mluva dospívajících se té rodičovské mnohdy ani vzdáleně nepodobá. Jak ovládáte jazyk dnešní omladiny vy?

Nová generace, nová realita

Dle průzkumu jsou mileniálové lidé momentálně ve věku mezi 15 a 35 lety. Ve společnosti mají hojné zastoupení. Uvádí se, že tvoří až čtvrtinu české populace. Jejich zvykem je opouštět rodiče a osamostatnit se kolem 25. roku. Ti mladší si chtějí hlavně užívat, bavit se a poznávat. A právě ty zatím asi nejméně chápeme.

Vyzkoušejte si náš kvíz a zjistěte, jak moc rozumíte dnešní mládeži! Plný počet bodů dá málokterý rodič.

Kvíz: Rozumíte dnešním puberťákům?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: marianne.cz, prozeny.cz, maminka.cz