Zastaralá slova neboli archaismy a historismy jsou výrazy, které byly kdysi běžné, ale postupně vymizely nebo byly nahrazeny synonymy. Objevují se napříč celou historií našeho jazyka, díky čemuž jsou skvělým zdrojem, umožňující sledovat evoluci češtiny v čase.

Odhalují totiž, jak se naše mluva přizpůsobovala novým technologiím, sociálním strukturám a myšlenkovým směrům.

Vidíme to i dnes, kdy díky globalizaci a rostoucí interakci mezi zeměmi dochází k plynulému zařazování anglických výrazů. Většina z nás tak nejde na poradu, ale má „meeting”. Nepracuje na počítači, ale na „kompu”. Netelefonujeme, ale zvedáme „call”.

Studovat archaismy a historismy tak vědcům umožňuje sledovat vývoj společnosti. Zjistit, o čem lidé rádi mluvili, o čem se psalo, co bylo populární a naopak. 

Slova kolem nás

Zajímavostí je, že některá zastaralá slova přežívají ve formě idiomů, přísloví, v básničkách či písničkách, které stále udržují starší generace.

Naše babičky tak často prohlašovaly, že si máme přidat pár knedlíků, protože jsme „hubení jako lunt”, před spaním jsme si měli natřepat „duchny” nebo jsme s celou rodinou zpívali „Přijďte k nám, já vám dám plný krajáč mléka.”

Archaismy či historismy se také často objevují v názvech pokrmů. Ve starých kuchařkách najdeme jídla, jako například pučálka, kočičí tanec, kontrabáš či netuhy. Přitom jde o naklíčený opražený hrách, čočku s kroupami, zapečenou pohankovou kaši a škubánky.

Zdroj: Youtube

Pro další příklad nemusíme chodit daleko. Snad každý slyšel slova z naší hymny: „V sadě skví se jara květ…“, která popisují, že stromy v rozpuku doslova září a uchvacují.

Kvíz: Poradíte si se slovy, které používaly naše babičky? Všech 10 starých výrazů uhodnou jen nejlepší

Zdroje: www.jimejinak.cz, www.svetzeny.cz, www.cs.wikipedia.org, www.mojecestina.cz, www.dspace.cuni.cz