Rozmanitost literárních děl

Díla světové literatury jsou prostředkem k získání informací, prožití nejrůznějších příběhů a poučení. Ačkoliv jsou jich tisíce, některá z nich takříkajíc vyčnívají z davu. Tyto knihy mají výjimečné místo nejen v dějinách literatury, ale často také v našich knihovnách. 

Jedním z nich je dílo ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír. Autor jej napsal v letech 1865-1869. Kromě skvělého literárního počinu vytvořil Tolstoj nezapomenutelné dílo, přinášející detailní pohled na složitost lidských vztahů během Napoleonových tažení v Rusku.

Sto roků samoty z roku 1967 od kolumbijského spisovatele a novináře píšícího španělsky Gabriela Garcíi Márqueze, je často považované za jedno z vrcholných děl realismu. Sám Márquez patří mezi nejdůležitější představitele tzv. magického realismu. 

Klenot latinskoamerické literatury vypráví příběh rodu Buendíaů a jejich osamělého města Macondo, který nás vtahuje svou poetickou a alegorickou silou. Márquez začínal roku 1948 jako novinář a dopisovatel provinčních novin. Roku 1954 se stal zpravodajem významného bogotského listu El Espectador.

Jak dobře je znáte? 

Dalším klenotem světové literatury je dílo Agathy Christie Vražda v Orient expresu. Christie se narodila v září 1890. Byla výjimečnou anglickou autorkou velmi oblíbených kriminálních a detektivních příběhů, která občas používala pseudonym Mary Westmacott

Jaká tajemství skrýval Charles Dickens:

Zdroj: Youtube

Christie je také stvořitelkou skvělého Hercula Poirota, geniálního belgického detektiva. Její kniha Vražda v Orient expresu se stala symbolem klasické detektivní literatury. Dalšími významnými díly Agathy Christie jsou Sittafordská záhada, Dům na úskalí a Smrt lorda Edgwarea

Do světové literatury ale patří také některá významná díla našinců. Za zmínku stojí například Nesnesitelná lehkost bytí od Milana Kundery. Dílo jedinečným způsobem propojuje motiv člověka ztraceného mezi ideologiemi a jeho konfrontaci s ohrožením vlastní existence.

Klasikem světové literatury zůstává Jane Austen s její Pýcha a předsudek. Charles Dickens se svým Oliverem Twistem či Zabiják Emila Zoly

Slavná díla světové literatury jsou zrcadlem doby, ve které vznikla, a i dnes nám přinášejí moudrost a inspiraci k porozumění lidským emocím, dilematům, radostem i strastem.

Kvíz pro vzdělané: Jak znáte slavná díla světové literatury: 10 otázek, odpovídáte pouze ANO – NE. Teď se ukažte!

cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org