Slavná díla světové literatury

Na rozsáhlém poli literární tvorby si každý vybere to své. Od prostých příběhů až po komplexní literární opusy. Některé z nich se staly skutečnými klenoty literárního světa. Tyto knihy mají zvláštní místo v dějinách literatury a stávají se důležitými milníky v jejím vývoji.

Za zmínku stojí například slavné dílo Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír, monumentální román, napsaný v letech 1865-1869. Tato kniha však není pouze epickým vyprávěním, je také historickým dokumentem zachycujícím Napoleonovo tažení v Rusku. 

Tolstoj v ní s hloubkou a úzkostí ukazuje složitost lidských vztahů v čase války. Vojna a mír se tak právem stala důležitým klenotem světové literatury.

Dalším slavným dílem je Sto let samoty od Gabriela Garcíi Márqueze, vytvořené roku 1967. Příběh rodu Buendía a osamělého města Macondo nás oslovuje svou poetickou a alegorickou silou.

Jak dobře je znáte? 

Jedním z kultovních děl spadající do detektivního žánru literatury je nezpochybnitelně Vražda v Orient expresu od Agathy Christie. Tato kniha čtenářům představila Hercula Poirota, geniálního belgického detektiva, který s bravurou řeší záhadné vraždy v luxusním vlaku. Tento román se stal ikonou klasické detektivní literatury.

Součástí světové literatury jsou i mnohá díla českých autorů. Milan Kundera napsal Nesnesitelnou lehkost bytí, dílo, které ukazuje člověka váhajícího mezi ideologiemi a nacházejícího se v bodě ohrožení vlastní existence. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Dalším zajímavým dílem je vědeckofantastický román z roku 1898, Válka světů od H.G. Wellse. Román nás zavádí do světa, v němž Zemi napadnou mimozemšťané, a zkoumá téma invaze cizí civilizace a zranitelnosti lidského bytí.

Klasickým dílem, které zaujalo čtenáře po celém světě je Pýcha a předsudek od Jane Austenové. Tato romantická kniha z 19. století popisuje složitost vztahů a společenských konvencí v období regentství, a to prostřednictvím ikonických postav, jakými jsou Elizabeth Bennetová a pan Darcy.

Slavná díla světové literatury jsou zrcadlem doby a kromě moudrosti a inspirace nabízejí čtenářům možnost lépe porozumět lidským emocím, dilematům, radostem i strastem života.

Kvíz pro vzdělané: Jak znáte slavná díla světové literatury: 10 otázek, odpovídáte pouze ANO – NE. Teď se ukažte!

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org