Rozmanitost světové literatury

Bylo napsáno mnoho knih, ale některé vynikají nad ostatními. Od jednoduchých příběhů až po komplexní literární díla. Některé knihy jsou však považované za klasiku. V rámci výuky literatury představují důležitý milník v historii literatury.

Válka a mír od Lva Nikolajeviče Tolstého je monumentální knihou, napsanou v letech 1865-1869. Je nejen epickým románem, ale i historickým dokumentem o Napoleonových taženích v Rusku. Tolstoj v ní zobrazil složitost lidských vztahů v době války, a to s takovou hloubkou, že se stala jedním z vrcholů ruské literatury.

Sto let samoty od Gabriela Garcíi Márqueze je dílem realismu z roku 1967. Kniha patří nejen mezi poklady latinskoamerické literatury, ale i celého světa. Příběh rodu Buendíaů a jejich osamělého města Macondo nás vtahuje svou poetickou a alegorickou silou.

Dalším kultovní literárním trhákem je bezesporu kniha Vražda v Orient expresu od Agathy Christie. Autorka kriminálních detektivek představila světu Hercula Poirota, geniálního belgického detektiva, který s bravurou sobě vlastní řeší záhadnou vraždu v luxusním vlaku. Tato kniha je symbolem klasické detektivní literatury.

Jak dobře ji znáte?

Součástí světové literatury je také celá řada děl českých autorů. Za zmínku stojí například Milan Kundera a jeho Nesnesitelná lehkost bytí, která je prostoupená motivem člověka potácejícího se mezi ideologiemi, který se dostává do momentu bezprostředního ohrožení své vlastní existence.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Za zmínku stojí také vědeckofantastické dílo Válka světů od H.G. Wellse z roku 1898. Zavede čtenáře do světa, kde Zemi napadnou mimozemšťané. Kniha zkoumá téma invaze cizí civilizace a celkovou zranitelnost lidstva.

Klasickým dílem je pak například Pýcha a předsudek od Jane Austenové. Romance z 19. století nám přináší pohled na složitost vztahů a společenských konvencí v době regentství. Ikonickými postavami jsou zde Elizabeth Bennetová a pan Darcy.

Slavná díla světové literatury jsou zrcadlem doby, ve které byla napsaná. Přinášejí však moudrost a inspiraci i dnes. Pomáhají porozumět lidským emocím, dilematům, radostem i strastem.

Kvíz pro vzdělané: Jak znáte slavná díla světové literatury: 10 otázek, odpovídáte pouze ANO – NE. Teď se ukažte!

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org