Popelka

Pohádka Tři oříšky pro Popelku natočená v roce 1973 a režírovaná skvělým Václavem Vorlíčkem patří mezi klenoty českých pohádek. Vypráví příběh o krásné Popelce, která navzdory nepřejícnosti své macechy a nevlastní sestry najde své štěstí v podobě sňatku s pohledným princem. 

V hlavní roli Popelky excelovala Libuše Šafránková. Ta se herectví věnovala od dětství. Chodila do dramatického kroužku a sem tam si "stříhla" menší roli v divadle. Po základní škole se Libuška přihlásila na konzervař, kam ji přijali hned na poprvé. 

Právě konzervatoř změnila mladé dívce život k nepoznání. Již během studia Libuše zazářila na scéně brněnské Mahenovy činohry, kde ztvárnila Shakespearovu Julii. Tehdy bylo herečce pouhých 18 let, její talent ani krásu však nešlo přehlédnout. 

Jak dobře ji znáte? 

Skutečný zlom v její kariéře nastal v roce 1971, kdy získala roli Barunky v dvoudílném televizním filmu Antonína Moskalyka, Babička. V tu dobu také působila v pražském Divadle za branou, odkud přešla do Činoherního klubu. 

Tři oříšky pro Popelku a bál, kde Popelka tančila s princem: 

Zdroj: Youtube

70. a 80. léta znamenala pro Libuši Šafránkovou dobu princezen. Diváci ji mohli vidět v roli Večernice, princezny Mileny ze Třetího prince nebo jako Malou mořskou vílu. Přesto pohádkou, díky které se Šafránková stala nezapomenutelnou ikonou české filmové scény, byla až pohádka Tři oříšky pro Popelku. 

V ní se díky třem kouzelným oříškům z dívky ušpiněné od popela stane obratný lukostřelec v zelené kamizole, který se prohání na svém koni. Jindy se zas díky oříšku stane neznámou princeznou, před jejíž krásou se všem tají dech. 

Tři oříšky pro Popelku s oblibou sledují malí i velcí diváci snad každé vánoční svátky. Šafránková se v této pohádce setkala s Pavlem Trávníčkem v roli prince a ikonou českého filmu Vladimírem Menšíkem, který v pohádce ztvárnil čeledína. 

KVÍZ: Tři oříšky pro Popelku slaví 50 let. Jak znáte legendární pohádku?

cs.wikipedia.org, www.ceskatelevize.cz, www.fdb.cz