Pro malé i velké

Večerníček je součástí televizního vysílání již několik dekád. Přestože je určený dětem, s oblibou ho sledují i dospělí. Jeho pohádky kolují z generace na generaci a řada z nich je oblíbená dodnes.

Jedním z nejoblíbenějších večerníčků je Bob a Bobek – králíci z klobouku, který vznikl v roce 1978. Hlavními hrdiny jsou dva na první pohled odlišní králíci. Jeden malý a šikovný, druhý naopak velký a chytrý. 

Přesto se tito dva neustále dostávají do problémů, ze kterých je pak těžké uniknout. Právě to ale dělá tento večerníček oblíbeným zejména u malých diváků. Ať se Bob a Bobek dostanou do jakékoliv šlamastiky, nakonec vždy najdou řešení. 

Dalším oblíbeným českým večerníčkem je Pat a Mat. Příběhy nešikovných kamarádů pobaví nejen děti, ale i dospělé. Pat a Mat se v jednom kuse potýkají s nějakým problémem. Vždy ho vyřeší velmi neobvykle a nešikovně. 

Tento večerníček dětem ukazuje, že se nemusí bát dělat věci po svém. Přístup postav také naznačuje, že chybovat je lidské, důležité je se nevzdávat a problém vyřešit. První díl se odvysílal v roce 1982, součástí televizních obrazovek jsou dodnes.

Jak dobře je znáte?

Další srdcovkou mezi večerníčky je Mach a Šebestová. Český kreslený televizní seriál. Jeho tvůrci jsou scenárista Miloš Macourek a malíř Adolf Born. Televizní seriál namluvil český herec Petr Nárožný a hudbu i titulní píseň My jsme žáci třetí bé složil Luboš Fišer

Mach a Šebestová na prázdninách:

Zdroj: Youtube

Animaci vedl Jaroslav Doubrava. Příběh vypráví o žácích 3.B základní školy Machovi a Šebestové, kteří za pomoc získají darem kouzelné utržené sluchátko, díky kterému prožívají mnoho nevšedních příběhů. První díl první série byl už odvysílaný a vyrobený v roce 1976.

Rákosníček je kreslená postavička animovaného večerníčku, kulatého obličeje s trčícími vlásky jako anténky na hlavičce. Celá postavička je zbarvená do zelena a oblečená do krátkého kabátku s kalhotami.

Maxipes Fík je československý animovaný televizní seriál, který vznikl v roce 1975 a premiéru měl poprvé v rámci večerníčku 12. prosince 1976. Scénář napsal Rudolf Čechura, namluvil herec Josef Dvořák, nakreslil Jiří Šalamoun, hudbu složil Petr Skoumal. Seriál pojednává o příhodách přerostlého mluvícího psa Fíka a holčičce Áje, kteří spolu žijí v Ahníkově u Kadaně.

KVÍZ: Poznáš postavičky z českých večerníčků podle fotky?

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org