Vyjmenovaná slova

V českém jazyku existuje celá řada pravidel a zvláštností, které je třeba dodržovat. Jen tak budete psát správně. Jedním z důležitých úkolů, jak dokonale zvládnout češtinu, je znalost vyjmenovaných slov. 

Naučit se vyjmenovaná slova může být pro dítě i jeho rodiče výzvou a stresujícím úkolem zároveň. Ať už jde o přípravu na diktát, domácí úkol či obyčejné procvičování, zapamatovat si je není snadné. 

Nic jiného než naučit se tato slova nazpamět ale nefunguje. Jsou jediným způsobem, jak zvládnout stres a nervozitu z případného selhání. Ať už jde o domácí přípravu, individuální procvičování nebo zkoušení ve škole.

Vaše znalost dnes

Význam vyjmenovaných slov je v české gramatice značný. Jsou to slova s pevně danými kořeny, na které navazuje y(ý) po souhlásce. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V pravidlech českého pravopisu tvoří vyjmenovaná slova důležitou součást. Jejich seznam se mění a vyvíjí. Zastaralá slova jsou nahrazovaná novými, a tak seznam vyjmenovaných slov neustále kráčí s dobou.

Na základních školách se žáci učí vyjmenovaná slova ve specifickém pořadí, ovšem novější didaktické přístupy tento přístup zlehčují. Kromě samotného seznamu slov se k vyjmenovaným slovům často přidávají slova příbuzná a zaměnitelná, aby se žáci naučili rozlišovat různé varianty.

Díky moderním vyučovacím metodám a technologiím je dnes přístup k vyjmenovaným slovům snazší, než kdy dřív. Pokud si tedy nemůžete vzpomenout a nejste si nějakým slovem jistí, díky technice dnešní doby najdete řešení na každém kroku. 

Tušíte, jak jste na tom s touto českou jazykovou disciplínou v současné době? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno. 

Kvíz: Jak dobře si pamatujete vyjmenovaná slova ze základní školy?

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.umimecesky.cz, wordwall.net