Polyhistor nebo také tzv. renesanční člověk je označení pro osobu s širokým množstvím znalostí či dovedností ve více oborech. Pyšní se všestranností svých zájmů od umění, vědu až po řemeslo.

V historii šlo často o nadané jedince, jako byl například Leonardo da Vinci, Pythagoras, Hildegarda z Bingenu nebo Jan Amos Komenský.

Tito lidé vynikali v oblastech, jako je kultura, umění, politika, ekonomie, geografie, biologie, matematika a dalších vědních oborech. Avšak pozor. Nemusíte být génius s pamětí slona, aby jste dosáhli všeobecného rozhledu, jde o alespoň základní orientaci.

Mít „šajnu” z mnoha rozličných témat z vás navíc udělá dobrého společníka a může vám pomoci v lepší kariéře. Zároveň se díky studiu nových informací můžete vyvarovat syndromu vyhoření.

Všeobecný přehled

Jak ale všeobecný přehled získat? Klíčem jsou knihy, dokumenty, rozhovory s odborníky a návštěvy kulturních akcí.

Pokud vás baví literatura, zaměřte se na díla klasiků ze čtenářských deníků. K jednotlivým autorům si také můžete dohledat zajímavé životopisné filmy nebo knihy. To samé platí i o dalších osobnostech, jež se zapsaly do dějin. 

Zábavné a nenápadné vzdělání nabízí také podcasty nebo rozhlasové pořady. Ty navíc můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv, ať na cestách nebo třeba při vaření či uklízení.

Zároveň se nebojte na své otázky zeptat internetových vyhledávačů. V tomto případě však platí rčení „důvěřuj, ale prověřuj“. Na internet totiž může kdokoliv napsat cokoliv a k nalezení tam jsou jak správné, tak i chybné informace. Během průzkumu tedy zapojte kritické myšlení.

Kvíz základních vědomostí, které by měl znát každý Čech. Odpovědi pouze ANO-NE. Kdo dá pod 8, je lama

Zdroje: www.vysokeskoly.cz,www.cs.wikipedia.org, www.jobs.cz