Co musíme vědět

Když se řekne místopis, jistě si vybavíte základní fakta o naší zemi. Ta by měl jistě znát každý z nás. 

Česká republika se nachází ve střední Evropě. Sousedí s Německem na západě a západním severu, Rakouskem na jihu, Slovenskem na východě a Polskem na severovýchodě. Hlavním městem je Praha, která leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje.

Česká republika se dělí na 14 krajů, z nichž každý má svou vlastní správu a samosprávu. Největším krajem je Pardubický kraj, nejmenším pak Hlavní město Praha.

Česká republika je známá svými krásnými krajinnými oblastmi. Patří sem Krkonoše s nejvyšším českým vrcholem Sněžkou, Šumava, Jeseníky, Beskydy a další. Většina území je hornatá, s mnoha lesy a řekami.

Nejdelší řekou v České republice je Vltava, která protéká také hlavním městem Prahou. Další významné řeky jsou Labe, Morava či Ohře. Řeky hrají významnou roli v dopravě i v rekreačních aktivitách obyvatel.

Českou republiku reprezentují kromě Prahy i další úžasná historická města, jako je například Český Krumlov, Kutná Hora či Plzeň. Tato města mají nejen bohatou historii, ale i významné a značně cenné památky a architekturu.

Jak dobře ji znáte? 

Česká republika vyniká také svými národními parky a chráněnými krajinnými oblastmi, kde se můžete setkat s unikátními druhy flóry a fauny. Mezi ně patří Krkonošský národní park, České Švýcarsko či Podyjí.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

V České republice najdete však také hustou síť dálnic a silnic, která spojuje důležitá místa a usnadňují nejen cestování, ale i transport zboží. Hlavním dopravním uzlem je Praha, kde se nachází mezinárodní letiště Václava Havla.

Česká republika má jednu z nejstabilnějších ekonomik ve střední Evropě. Významnými odvětvími jsou automobilový průmysl, strojírenství a informační technologie.

Znalost místopisu České republiky je pro žáky devátých tříd základních škol velice důležitá. Pomáhá jim lepšímu porozumění své země, historie a kultury, a může sloužit jako základ pro další studium.

Zeměpisný kvíz: Co by měl žák 9. třídy vědět z místopisu České republiky? Zvládli byste to?

Zdroje: cs.wikipedia.org, www.hrad.cz, european-union.europa.eu