La Jana

Narodila se 24. února 1905 jako Henriette Margareta Niederauerová a proslavila se jako rakouská herečka a exotická tanečnice, která okouzlila srdce i mysl nejednoho muže. Během své krátké, ale úspěšné kariéry po sobě La Jana zanechala ve světě zábavy nesmazatelnou stopu.

Už od útlého věku bylo jasné, že La Jana je předurčená k velkým výkonům. Jako dcera Heinricha Hiebela a Anny Niederauerové se pilně vzdělávala jako baletka v baletu frankfurtské opery a v pouhých osmi letech debutovala na jevišti. 

Její výjimečný talent ji posunul do světa revuí a kabaretních představení, kde svým charismatickým vystupováním a pozoruhodnými schopnostmi upoutala pozornost mnoha lidí.

V pařížském kabaretu Chat Noir její cesta nabrala neobyčejný směr. Uznávaný režisér Géza von Cziffra v ní během tanečního vystoupení rozpoznal hvězdu. Přivedl ji do Berlína, kde její zářivá aura okouzlila publikum. Když ji popisoval, poznamenal: „Ta žena měla nejpřitažlivější tělo, jaké jsem kdy ve svém ne tak dlouhém životě spatřil."

Sláva La Jany se šířila Evropou jako blesk. Zdobila pódia v Berlíně, Stockholmu a Londýně a stala se miláčkem srdcí celého kontinentu. Její vystoupení se vyznačovala exotickým půvabem, který překračoval kulturní hranice. Byla ztělesněním tajemství a elegance. Jejím nadšeným obdivovatelem a údajným milencem byl dokonce i poslední korunní princ německého císařství, William

Symbol krásy

Její kariéra prudce stoupala díky filmům jako "Truxa" a "Es leuchten die Sterne", které ji katapultovaly do hvězdných výšin. Zenit její slávy se shodoval s jejím předčasným skonem. Během druhé světové války byla La Jana angažována jako bavička vojáků a v únoru 1940 podlehla zápalu plic. Svět truchlil, když v pouhých 35 letech padla opona za její pozoruhodnou cestou.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Její odkaz ale žije dál prostřednictvím jejích filmů, snímků a příběhů. La Janina tajemná přítomnost, podobná prchavé květině, nepřestává okouzlovat celé generace. I po její náhlé smrti, 13. března 1940, zůstávají její půvab i krása stále naživu. 

La Janino místo posledního odpočinku se nachází v berlínském Waldfriedhofu Dahlem. La Jana byla hvězdou, která hluboce ovlivnila všechny, kteří měli to štěstí být svědky jejího vystoupení. Jednoduchý kámen s reliéfní deskou tak vzdává hold hvězdě, která zanechala stopu na jevišti i v srdcích mnoha lidí.

La Janina cesta nebyla pouze cestou dechberoucí krásy. Byla také projevem nesmírného talentu, vášně a půvabu. Od svých baletních začátků až po elektrizující kabaretní vystoupení a kultovní filmové role utkala gobelín krásy a půvabu. 

Její předčasný odchod z tohoto světa je připomínkou nadčasové přitažlivosti umělkyně, jejíž hvězda zářila i v těch nejtemnějších dobách a jejíž krása by jistě upoutala i dnes.

Zdroje: alchetron.com, en.wikipedia.org