Ze starých pověstí

Do podzemních ztracených komor a chodeb v Egyptě nás můžou zavést starověké legendy a texty, třeba z pera řeckého filozofa Strabóna. Zmiňuje je i antický historik Hérodotos ve svých spisech z 5. st. př. n l., který „Labyrint“, jak nazval tuto stavbu, sám navštívil. Píše, že se nachází „… kousek nad jezerem Moirios (Meridové jezero) a téměř naproti tomu, co se nazývá Město krokodýlů".

Popisuje dvanáct krytých nádvoří s bránami a sloupy, která obklopují zdi, a dva druhy komnat „…jeden druh je pod zemí a druhý nad nimi, tři tisíce v počtu, z každého druhu patnáct set…“  Zmiňuje, že viděl ty nad zemí, o podzemních jen slyšel… Dále, že na konci labyrintu stojí pyramida o výšce čtyřiceti sáhů, a ní jsou vytesané velké postavy. K ní vede cesta pod zemí…

Pravda či legenda

O labyrintu, který pohřbil egyptský písek si léta letoucí vyprávěla generace za generací. A jelikož u Černé pyramidy, kterou si v Hawaře nechal vystavět faraon 12. dynastie Amenemhet III. (vláda 1818–1773 př. n. l.), a kde měl stát dnes ztracený pohřební chrám archeologové neobjevili žádné náznaky jeho existence, byl považovaný za mýtus. To se však změnilo na sklonku 19. století, kdy u paty Černé pyramidy, která už dávno podlehla zubu času, egyptolog Flinders Petrie odkopal pod pětimetrovou vrstvou písku kamennou desku. Měří 304 metrů na délku, široká je 244 metrů.

Labyrint Egypta přibližuje následující video:

Zdroj: Youtube

Mýtus tak získal trhlinu. Odborníci vyslovili teorii, že nadzemní část chrámu nechal zbořit Ptolemaios II. (308-246 př. n. l.) a materiál použil na stavbu chrámů a měst. Ale co pod zemí?

Legenda bere za své

Přešlo století a s ním přišly nové výzkumy. Zda skutečně Černá pyramida skrývá bájný obří labyrint měla potvrdit či vyvrátit archeologická expedice Mataha v roce 2008, za účasti nezávislého australského badatele a historika Ben Van Kerkwyka, spolupráce egyptských úřadů a belgické univerzity v Gentu. Z velké části ji sponzoroval všestranný australský umělec Louis de Cordier. Oblast prozkoumali pomocí moderních technologií, včetně georadaru. A velký ztracený labyrint starověkého Egypta byl nalezen!

Nasledující video zveřejnil na svém kanále UnchartedX Ben Van Kerwyk

Zdroj: Youtube

Van Kerwyk k objevu uvedl: „Je to gigantická stavba s tisíci podzemních sálů, chrámů a komor, která několikanásobně převyšuje všechny známé egyptské chrámy. Tito badatelé však zpochybnili tvrzení Petrieho, že je kamenná deska základ stavby, věří, že to je strop či střecha, a chrám se nachází mnohem hlouběji pod zemí, než Petrie tušil. Bohužel, ač se průzkumu zúčastnily i egyptští vědci a povolila ho Egyptská nejvyšší rada pro památky, výsledky průzkumu a vědecké studie nedovolila zveřejnit.

Velkou podzemní stavbu potvrdili i další badatelé v následujících letech. Klíč k němu již badatelé tedy mají. Labyrint v lokalitě Dashur nějakých 90 kilometrů od Káhiry zůstává ale neodkrytý. Pod vrstvami písku tak dál leží zprávy o dávným civilizacím, říších a vládcích.

Zdroje: www.express.co.uk, www.thearchaeologist.org, egyptianstreets.com