Odhalme příběh Smoljakových raných let, jeho bojů, úspěchů a mladické vizáže, která předcházela jeho slávě. Pak jsme ho už všichni znali jen s jeho bujnou, einsteinovskou kšticí.

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 v Praze a jeho cesta od nadějného studenta k legendární postavě české kultury je poutavým příběhem.

Žádná kštice, poznali byste ho?

V počátcích své kariéry se Ladislavův vzhled výrazně lišil od uznávané osobnosti, kterou se stal. Ti, kdo ho tehdy znali, hovořili o „mladém Smoljakovi s nadějným leskem v očích, ztělesňujícím ducha rodícího se umělce.“

Jeho účast v divadle a menší filmové role dokreslovaly člověka hluboce pohlceného řemeslem, kterého se ještě nedotkla sláva, jež ho později následovala. Než se stal známým spoluzakladatelem Divadla Járy Cimrmana, bylo Smoljakovo mládí naplněno ambicemi, výzvami a vášní pro umění. To vše nakonec formovalo jeho slavnou kariéru.

Cesta k Cimrmanovi

Ladislavova studijní cesta vedla k maturitě v roce 1952, po níž následoval neúspěšný pokus o přijetí na DAMU na katedru režie. Nenechal se však odradit a přeorientoval se na studium fyziky a matematiky a v roce 1957 získal titul „promovaný pedagog“.

Jeho počáteční kariéra byla různorodá, od asistenta na Fakultě technické a jaderné fyziky přes výuku na střední škole až po externí recenzování televizních inscenací. K Cimrmanovi tedy pořád daleko, že?

Počáteční kariéra – scenárista a žurnalista

Smoljakova kariérní dráha nabrala v 60. letech 20. století nový a výrazný směr. Začínal jako redaktor kulturní rubriky a později nakladatelský redaktor se věnoval žurnalistice a scenáristice.

Jeho vstup do filmového průmyslu pak na sebe nenechal dlouho čekat a začal menšími hereckými rolemi, až se vyvinul se v uznávaného scenáristu a režiséra ve Filmových studiích Barrandov.

Formování legendy

V roce 1966 nastal zlomový okamžik, kdy Smoljak spolu se Zdeňkem Svěrákem a dalšími založil Divadlo Járy Cimrmana a z fiktivního génia se stal národní fenomén.

Smoljak pro divadlo nejen psal hry, ale také režíroval a nakonec se stal jeho uměleckým vedoucím.

Smoljakovy zásluhy byly uprostřed jeho tvůrčího úsilí oceněny, když mu prezident Václav Havel 28. října 1999 udělil medaili Za zásluhy. Toto vyznamenání bylo důkazem jeho vlivu na českou kulturu a jeho role v propagaci umění a divadla.

Smoljak byl kromě své umělecké činnosti známý i svou politickou angažovaností, do svých her často vkládal politické paralely, které měly ohlas u diváků, zejména v bouřlivých dobách předcházejících sametové revoluci.

Nepřehlédnutelná proměna

Od mladého Smoljaka z fotografie výše se s rozkvětem Ladislavovy kariéry vyvíjel i jeho vzhled. Nejvíce si ho pamatujeme s neukočírovatelnými vlasy, které k němu prostě patřily. Mnohem důležitější ale byl jeho jedinečný humor.

A jak tehdy vypadal? Podívejte se zde:

Z nadějného mladíka z počátků kariéry se stala výrazná osobnost české kulturní scény, přičemž jeho proměna se netýkala jen fyzické stránky, ale také hloubky a rozsahu jeho díla. Zavzpomínejme díky tomuto videu:

Zdroj: Youtube

Když se dnes ohlédneme za fotografiemi mladého Ladislava Smoljaka, nevidíme jen tvář, ale předehru k neobyčejnému příběhu, který se rozvinul. Příběhu muže, který se díky svému humoru, kreativitě a nadhledu stal nedílnou součástí českých kulturních dějin. 

I když se jeho mladistvý vzhled může zdát těm, kteří ho znali jen jako mentora českého divadla a filmu, k nepoznání, je to odkaz jeho díla, který Smoljaka skutečně definuje.

Z mladého muže se sny se stala legenda – zanechala po sobě odkaz, který stále inspiruje a baví.

Zdroje: www.facebook.com, www.lidovky.cz, www.blesk.cz