Během druhé světové války využívalo Japonsko lagunu Truk jako jednu ze svých hlavních námořních základen, kde kotvila velká část jeho flotily a kde bylo umístěných asi 40 000 mužů – až do jednoho osudného amerického útoku dne 17. února 1944.

Tehdy zahájilo americké námořnictvo operaci Hailstone, kombinovaný letecký a pozemní útok, který zničil japonské pozice v laguně Truk. Během dvou dnů americká letadla potopila přibližně 50 japonských lodí, zničila nejméně 250 japonských letadel a zabila asi 4 500 japonských příslušníků. Video zhlédněte zde:

Zdroj: Youtube

Připomínka děsivých dvou dnů

Potopená plavidla jsou dnes pozůstatkem japonské námořní flotily, která byla na Truku, známém také jako Chuuk, umístěná během druhé světové války. V únoru 1944 zahájily Spojené státy na japonskou flotilu překvapivý útok, který nepříteli zasadil zničující ránu. Po útoku zůstala laguna plná zničených lodí a vozidel, kterou pak znovuobjevil v roce 1969 nesmrtelný Jacques Cousteau.

Dnes se laguna stala oblíbeným cílem milovníků potápění, kteří sem přijíždějí prozkoumat podmořský hřbitov lodí, tanků a letadel. Místo je také oblíbeným cílem historiků, kteří se chtějí dozvědět více o dopadech války na region. Kromě lodí se nacházejí pod hladinou v laguně Truk i další relikvie jako motocykly, rádia, zbraně, náhradní díly, železniční vagóny - a dokonce i lidské ostatky.

Tak trochu děsivý podmořský ráj

Potápění v laguně Truk je opravdu neskutečný zážitek, i když trochu děsivý," říká Tom Thompson, veterán potápění, který lokalitu několikrát prozkoumal. „Podmořská krajina se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl. Je strašidelné vidět ty obrovské lodě a letadla ležet na dně oceánu, zamrzlé v čase."

Potopená plavidla v laguně Truk jsou v různém stavu rozkladu, přičemž některá jsou zachovalejší než jiná. Mnohé z lodí jsou pokryté korály a jsou nyní domovem pro množství mořských živočichů, včetně tropických ryb, mořských želv a žraloků. „Mořský život v laguně Truk je opravdu neuvěřitelný," říká Thompson. „Můžete zde vidět vše od obřích mant až po hejna pestrobarevných ryb. Je to ráj pro potápěče."

Z vraků se učíme o historii

Kromě lodí a letadel je v laguně roztroušeno také množství artefaktů, včetně munice, zbraní a osobních věcí, jako jsou boty a helmy. Tyto artefakty poskytují jedinečný pohled na život vojáků, kteří ve válce bojovali. I proto je pro historiky toto místo pokladnicí informací o dopadu války na region. Potopené lodě a letadla umožňují nahlédnout do taktiky a techniky japonské armády, zatímco artefakty poskytují osobní spojení s vojáky, kteří v bitvě přišli o život.

Laguna Truk je významným historickým místem, které nabízí množství informací o válce v Tichomoří," říká doktor James Kim, historik z Havajské univerzity. „Místo je připomínkou obětí, které byly během války přinášené, a poskytuje nám jedinečnou příležitost poučit se z minulosti."

Mějme respekt k minulosti

Navzdory své popularitě jako potápěčské destinace zůstává laguna Truk z velké části nedotčená a neprozkoumaná. Lokalita je přístupná pouze lodím a platí zde přísná pravidla na ochranu potopených plavidel a artefaktů.

Ochrana potopených plavidel v laguně Truk je nesmírně důležitá," říká Thompson. „Tyto lodě a letadla nejsou jen podmořskými artefakty, ale také hroby tisíců vojáků, kteří ve válce přišli o život. Musíme respektovat a ctít jejich oběť."

Laguna Truk je jedinečnou i strašidelnou destinací, která nabízí pohled na dopad druhé světové války na pacifickou oblast. Potopené lodě, letadla a tanky poskytují fascinující pohled na techniku a taktiku japonské armády, zatímco artefakty nabízejí osobní spojení s vojáky, kteří v bitvě přišli o život. Zároveň je laguna Truk nejstrašidelnějším podmořským hřbitovem druhé světové války - od potopených tanků po lidské ostatky.

Zdroje: allthatsinteresting.com, divemagazine.com, www.nps.gov