Truk: Podívejte se na děsivé záběry z obrovského podmořského hřbitova lodí, tanků a letadel

Tereza Malá | 6. 5. 2023

Laguna Truk, která se nachází v Tichém oceánu poblíž Mikronésie, je známá jako největší podmořské muzeum na světě. V laguně se nachází více než 60 potopených japonských lodí, letadel a tanků a Truk je považována za jednu z nejlepších destinací pro milovníky vrakového potápění.

Během druhé světové války využívalo Japonsko lagunu Truk jako jednu ze svých hlavních námořních základen, kde kotvila velká část jeho flotily a kde bylo umístěných asi 40 000 mužů – až do jednoho osudného amerického útoku dne 17. února 1944.

Tehdy zahájilo americké námořnictvo operaci Hailstone, kombinovaný letecký a pozemní útok, který zničil japonské pozice v laguně Truk. Během dvou dnů americká letadla potopila přibližně 50 japonských lodí, zničila nejméně 250 japonských letadel a zabila asi 4 500 japonských příslušníků. Video zhlédněte zde:

Zdroj: Youtube

Připomínka děsivých dvou dnů

Potopená plavidla jsou dnes pozůstatkem japonské námořní flotily, která byla na Truku, známém také jako Chuuk, umístěná během druhé světové války. V únoru 1944 zahájily Spojené státy na japonskou flotilu překvapivý útok, který nepříteli zasadil zničující ránu. Po útoku zůstala laguna plná zničených lodí a vozidel, kterou pak znovuobjevil v roce 1969 nesmrtelný Jacques Cousteau.

Dnes se laguna stala oblíbeným cílem milovníků potápění, kteří sem přijíždějí prozkoumat podmořský hřbitov lodí, tanků a letadel. Místo je také oblíbeným cílem historiků, kteří se chtějí dozvědět více o dopadech války na region. Kromě lodí se nacházejí pod hladinou v laguně Truk i další relikvie jako motocykly, rádia, zbraně, náhradní díly, železniční vagóny - a dokonce i lidské ostatky.

Vědec objevil vrak lodi, který může přepsat historii. Vláda chce zamlčet fakta a výzkum zakázala
Magazín

Vědec objevil vrak lodi, který může přepsat historii. Vláda chce zamlčet fakta a výzkum zakázala

Tak trochu děsivý podmořský ráj

Potápění v laguně Truk je opravdu neskutečný zážitek, i když trochu děsivý," říká Tom Thompson, veterán potápění, který lokalitu několikrát prozkoumal. „Podmořská krajina se nepodobá ničemu, co jsem kdy viděl. Je strašidelné vidět ty obrovské lodě a letadla ležet na dně oceánu, zamrzlé v čase."

Potopená plavidla v laguně Truk jsou v různém stavu rozkladu, přičemž některá jsou zachovalejší než jiná. Mnohé z lodí jsou pokryté korály a jsou nyní domovem pro množství mořských živočichů, včetně tropických ryb, mořských želv a žraloků. „Mořský život v laguně Truk je opravdu neuvěřitelný," říká Thompson. „Můžete zde vidět vše od obřích mant až po hejna pestrobarevných ryb. Je to ráj pro potápěče."

Z vraků se učíme o historii

Kromě lodí a letadel je v laguně roztroušeno také množství artefaktů, včetně munice, zbraní a osobních věcí, jako jsou boty a helmy. Tyto artefakty poskytují jedinečný pohled na život vojáků, kteří ve válce bojovali. I proto je pro historiky toto místo pokladnicí informací o dopadu války na region. Potopené lodě a letadla umožňují nahlédnout do taktiky a techniky japonské armády, zatímco artefakty poskytují osobní spojení s vojáky, kteří v bitvě přišli o život.

Laguna Truk je významným historickým místem, které nabízí množství informací o válce v Tichomoří," říká doktor James Kim, historik z Havajské univerzity. „Místo je připomínkou obětí, které byly během války přinášené, a poskytuje nám jedinečnou příležitost poučit se z minulosti."

Podívejte na 100 let starý vrak obří ponorky bláznivého milionáře. Nic šílenějšího vědci neviděli
Magazín

Podívejte na 100 let starý vrak obří ponorky bláznivého milionáře. Nic šílenějšího vědci neviděli

Mějme respekt k minulosti

Navzdory své popularitě jako potápěčské destinace zůstává laguna Truk z velké části nedotčená a neprozkoumaná. Lokalita je přístupná pouze lodím a platí zde přísná pravidla na ochranu potopených plavidel a artefaktů.

Ochrana potopených plavidel v laguně Truk je nesmírně důležitá," říká Thompson. „Tyto lodě a letadla nejsou jen podmořskými artefakty, ale také hroby tisíců vojáků, kteří ve válce přišli o život. Musíme respektovat a ctít jejich oběť."

Laguna Truk je jedinečnou i strašidelnou destinací, která nabízí pohled na dopad druhé světové války na pacifickou oblast. Potopené lodě, letadla a tanky poskytují fascinující pohled na techniku a taktiku japonské armády, zatímco artefakty nabízejí osobní spojení s vojáky, kteří v bitvě přišli o život. Zároveň je laguna Truk nejstrašidelnějším podmořským hřbitovem druhé světové války - od potopených tanků po lidské ostatky.

Zdroje: allthatsinteresting.com, divemagazine.com, www.nps.gov

Tagy druhá světová válka hřbitov Chuuk laguna Mikronésie Námořnictvo Spojených států amerických potápění Tichý oceán Tom Thompson válka