Záběry, které původně v roce 2013 sdílel na YouTube CaptainJRD, se nedávno znovu objevily a nasbíraly více než 1,5 milionu zhlédnutí i příval zmatených komentářů. Podívejte se sami:

Zdroj: Youtube

Tvor, který zpočátku připomíná něco ze sci-fi videohry nebo strašidelné Xenomorfy ze slavného Vetřelce, se zpočátku poklidně proplétá oceánskou propastí. Pak, přibližně ve 40. sekundě videa, dojde k překvapivé proměně, zřejmě v reakci na trysky ROV. Tvor se promění v nadpozemskou, světelnou bytost, podobnou diskokouli, pulzující zářivými světly.

Reakce lidí byly různorodé

Diváci nestačili žasnout. Jeden z pozorovatelů vtipně poznamenal: „To je důvod, proč když jdu na pláž, nikdy nejdu hlouběji pod vodu." Jiní žasli nad jeho mimozemským vzhledem a fascinující metamorfózou, přičemž jeden z nich prohlásil: „Tvar, který měl tento tvor na začátku, vypadal jako podivný starověký symbol, a způsob, jakým se proměnil ve světélkujícího tvora s pulzujícími světly, je šílený!!!".

Samozřejmě, že podivná metamorfóza vyvolala spekulace o původu a identitě tvora.

Někteří naznačovali, že by mohlo jít o hlavonožce v procesu inkrustace, zatímco jiní se přikláněli k tomu, že se jedná o hřebenatku, konkrétně druh Lampocteis.

Co jsou hřebenatky?

Lampocteis cruentiventer, záhadný tvor známý jako hřebenatka krvavobřichá, patří k jedinečnému rodu ve světě hřebenatek. Tento druh je jediným zástupcem čeledi Lampoctenidae, což z něj činí skutečně výjimečný nález v hlubinách oceánu. Fascinující ktenofór, objevený v roce 1979 u pobřeží San Diega v Kalifornii, byl oficiálně popsaný až v roce 2001.

Rodové jméno Lampocteis vzniklo spojením starořeckých slov "lampós", které znamená jas a lesk, a "kteís", které označuje hřebeny. Toto pojmenování dokonale vystihuje duhový třpyt, který vykazují jeho charakteristické hřebeny. Druhové jméno "cruentiventer" je odvozené z latinského "cruentus" (krvavě červený) a "venter" (břicho), což jasně vystihuje jeho nápadně karmínový podbřišek.

Tvor má dvě pozoruhodné zvláštnosti. Zaprvé, všechny meridiánové kanálky v jeho těle ústí do slepých aborálních zakončení, což je rys, který u jiných známých laločnatých ktenophor nepozorujeme. Za druhé, jeho tělem prochází hluboký zářez umístěný mezi sousedními subtentakulárními řadami hřebenů na úrovni infundibula. Tyto fascinující znaky odůvodnily vytvoření nové čeledi Lampoctenidae, věnované výhradně tomuto pozoruhodnému živočichovi.

Výjimečnost těchto tvorů

Tyto hřebenatky se vyskytují v mezopelagické zóně v hloubkách od 250 do 1 500 metrů pod hladinou severního Tichého oceánu, jsou důkazem rozmanitosti přírody. Jejich zbarvení sahá od sytě červené, fialové a černé až po tlumenější světle fialovou. Zajímavé je, že intenzivní odstín jejich břicha má i jiný než estetický účel. Skrývá jejich bioluminiscenci a maskuje tak jejich přítomnost před potenciálními predátory.

Skutečná podívaná na hřebenatky spočívá právě v jejich "hřebenech", řadách řasinek zdobících jejich tělo. Tyto hřebínky mají jiskřivou duhovku, což je oslnivý rys, který je v hlubinách oslňuje. Tato záře však není pouhou okázalostí, ale hraje klíčovou roli v přežití rodu Lampocteis. Aby se hřebenatka vyhnula odhalení potenciální kořistí, musí skrývat bioluminiscenci svého žaludku. Tato strategie zajišťuje, že tvor zůstává skrytý zevnitř, a chrání tak svou pozici v temnotě oceánských hlubin.

Lampocteis cruentiventer, stejně jako ostatní hřebenatky, používá k ladné navigaci ve vodě jemné řasy připomínající vlasy. Jedinci tohoto podmanivého druhu mohou být velmi různě velcí, od 1,5 do 16 centimetrů na délku a od 1,2 do 10 centimetrů na šířku. Přestože se nejedná o pravé mlže, osvětlují tyto hřebenatky svými třpytivými hřebínky a chytrými adaptacemi zázraky tajemných hlubin oceánu.

Zvláštnosti těchto tvorů matou vědce

Pozoruhodné je, že navzdory jejich měkkému, gelovitému tělu pocházejí důkazy o výskytu ktenofór z raného kambria, tedy přibližně z doby před 525 miliony let. Přesné umístění ktenofór v evolučním stromu je předmětem diskusí mezi biology, přičemž konkurenční hypotézy předpokládají jejich vznik stejně brzy nebo dříve než houby.

Steve Haddock z Výzkumného ústavu akvária v Monterey Bay vysvětlil, že hřebenatky mají různé formy, od kulovitých "mořských angreštů" s visícími chapadly až po laloky, které připomínají dvouplošníky křižující vodou. Některé z nich si řasy upravily do podoby zubů, aby mohly chytat a požírat jiné mlže.

Záhadná proměna tohoto tvora zanechala svět v úžasu a připomněla nám hluboký a dosud nepoznaný život, kterému se daří v hlubokých zákoutích našich oceánů. Jak trefně vyjádřil jeden z komntujících: „Pevně věřím, že všechno hluboko v oceánu vypadá jako mimozemšťan. Také se vsadím, že je tam spousta šílených druhů, které jsme nikdy předtím neviděli."

Toto podmořské setkání slouží jako živá připomínka záhad, které stále lákají ze skrytých hlubin oceánů naší planety.

Zdroje:  www.topky.sk, www.ladbible.com, www.reddit.com, www.timesnownews.com, en.wikipedia.org/wiki/Lampocteis