Důmyslná zbraň

Lapač mužů byl skutečnou zbraní, ačkoli jeho primárním cílem nebylo způsobit smrtelné zranění. Připevněný na dlouhé dřevěné tyči měl dvě půlkruhové kovové části s ostrými hroty uprostřed. Před těmito hroty se nacházela pružná dvířka vyrobená z tenčí kované oceli. Přestože přední hroty byly ostré, cílem této zbraně nebylo zabíjet, nýbrž zajmout.

Název "lapač mužů" je zcela doslovný. Jeho účelem bylo skutečně chytat muže, a často i z koní. Kruhový otvor uprostřed zařízení byl obvykle jen o něco větší než průměrný mužský pas. Pružné panty vpředu se při chytání mírně otevřely a pak zavřely, čímž se zajistilo chycení dotyčného. Jakmile byl člověk lapený, mohl být snadno sražen z koně na zem. Pak došlo k znehybnění, což znemožnilo útěk nebo odpor. Dlouhá tyč udržovala bezpečnou vzdálenost od zajatého jedince, čímž se minimalizovalo riziko odvety.

Lapač mužů hrál v evropských dějinách významnou roli. Primárně se používal k zajetí urozených mužů a jejich držení za výkupné. Tímto netradičním postojem k válčení si některé kriminální živly vydělávaly na živobytí v době legendárních postav, jako byl Robin Hood. Lapače měly svůj význam. Za mrtvého muže nikdo výkupné nezískal, proto bylo důležité udržet zajatce při životě. Lapače mužů byly obzvláště účinné proti obrněným rytířům a využívali je také vězeňští dozorci ke zvládnutí neukázněných vězňů.

Tradice pokračuje

Zbraně podobné lapačům mužů, jako jsou sodegarami, tsukubō a sasumata, používaly v Japonsku orgány činné v trestním řízení v době Edo k chytání podezřelých osob. Tato zařízení fungovala podobným způsobem, spíše než k polapení osoby se však používala k jejímu přišpendlení k zemi, což umožňovalo její zadržení. V některých částech Asie se chytače překvapivě používají dodnes.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Policie v Japonsku stále používá sasumata. Zvláštní tradice tak i nadále pokračuje. V Číně používají letištní bezpečnostní pracovníci k zadržení lidí uzamykatelný lapač. V čínských školách se k udržování pořádku dokonce používají neuzamykatelná zařízení ve tvaru písmene U. 

Moderní úpravy lapače mužů tak i nadále zůstávají užitečnými nástroji pro příslušníky donucovacích orgánů, umožňující bezpečné zadržení osob na dálku.

Ačkoli jsou dnes lapače mužů k vidění především v muzeích, mnoho lidí je zpočátku mylně považuje za mučicí zařízení. Ve skutečnosti se jednalo o důmyslné nástroje určené k odchytu. Lapače mužů se svou zvláštní konstrukcí a historickým významem zůstávají fascinujícím pozůstatkem minulosti.

Zdroje: en.wikipedia.org, collection.sciencemuseumgroup.org.uk, www.europeana.eu