www.iflscience.com, www.dailymail.co.uk, www.smithsonianmag.com

V ruinách pobřežního města Antiochia ad Cragum se po tisíce let skrýval důkaz o tom, jak staří Římané vtipkovali na toaletě.

Vědci našli 2000 let starou římskou pánskou latrínu s velmi vulgární mozaikou

Archeologové nedávno objevili starou římskou latrínu. Její vznik je datován přibližně 2000 let zpátky. Zajímavá je především tím, že zobrazuje oplzlé vtipy. Latrína objevená v Turecku pochází z druhého století našeho letopočtu.

Mozaika, která je na ní vyobrazena, je plná významných postav starých řeckých a římských mýtů, ovšem v situacích, které z hodin dějepisu rozhodně neznáme. 

„Byli jsme ohromeni tím, co jsme se viděli," řekl Michael Hoff, archeolog z University of Nebraska-Lincoln, který dodal: „Musíte rozumět mýtům, aby to opravdu ožilo, ale jak se ukázalo, koupelnový humor je tak trochu univerzální."

K vidění je tak například Ganymedes, trojský mladík, typický pro řeckou mytologii, kde obvykle držel v jedné ruce hůl a ve druhé jakousi obruč. Podle pověstí ho unesl Zeus převlečený za orla, aby ho přivedl na horu Olymp, kde se Ganymedes měl stát pohárníkem.

Na objevené mozaice římské latríny je však Ganymedes vyobrazen nikoliv s holí a obručí, nýbrž s houbou v ruce. To má pravděpodobně symbolizovat čistotu, která je na toaletách nutností. Přítomen je také Zeus, nikoliv v přestrojení orla, nýbrž za volavku, držíce v zobáku houbu, jež potírá Ganymédův penis. To naznačuje, že se buď chystal, nebo právě provozoval sex.

„Každý, kdo by ten obrázek viděl, by okamžitě pochopil, o jakou slovní hříčku se jedná. Naznačuje to čištění genitálií před sexuálním aktem, nebo po sexuálním aktu? To je otázka, na kterou nedokážu odpovědět, a i tehdy to mohlo být dvojsmyslné," uvedl Hoff.

Výjev je rozesmál

Vědce pobavila i druhá mozaika, na které je vyobrazen notoricky známý Narcis. Většinou bývá zobrazován jako zamilovaná postava, hledíce do vlastního odrazu ve vodě. Tedy sám do sebe. Kresba objevená v římské latríně však Narcise prezentuje jako člověka s abnormálně velkým a ošklivým nosem, který hledí kamsi dolů, pravděpodobně s obdivem na svůj penis.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Zde byla ironická změna tohoto příběhu provedena vědomě a záměrně: humor. Pokud se vezme v úvahu funkce stavby - jinými slovy toalety, je zde důraz a obsah humoru lépe pochopitelný," vysvětlil Birol Can, historik umění a odborník na mozaiky.

Objev mozaiky byl pro vědce spíše náhodou. Římskou latrínu objevili v době, kdy se sezóna vykopávek chýlila ke svému konci. Mozaika však přinesla v tomto ohledu velký význam, protože umožnila archeologům nahlédnout do života významných osobností a lidí, kteří v Antiochii ad Cragum žili před téměř 2 000 lety.

„Humor, který je z těchto mozaik patrný, skutečně vnáší do našeho opuštěného města lidskost. Pracovali jsme zde 10 let a našli jsme budovy, trhy, chrámy a lázně - to vše je úhledné, ale nevypovídá to tolik o lidech, kteří zde skutečně žili," uvedl na závěr Hoff.