Pojem "lázně" měl ve středověku poněkud jiný význam než dnes. Nešlo o žádné ozdravné centrum s horkými prameny a speciálními kúrami, lidé se sem chodili jednoduše mýt. Jinou možnost totiž ve městech ani neměli. Řeka byla plná splašků a vlastní vanu si mohla dovolit jen nejbohatší vrstva.

K řemeslu lazebníků a lazebnic tedy nebylo zapotřebí žádné velké školení, náplní jejich práce bylo asistovat příchozím s tělesnou očistou, vybírat od nich vstupné a podávat jim občerstvení.

Nahota byla normální

V lázních stávaly kádě s vodou, v nichž zákazníci mohli nejen relaxovat, ale i stolovat a popíjet. Je třeba vysvětlit, že ve středověku lidé nenadělali s nahotou takové cavyky jako dnes a navzájem se před sebou nestyděli. Posedět se ženami ze sousedství v kádi s vodou v rouše Adama a Evy bylo pro naše mužské předky stejně běžné, jako je pro vás běžné sedět s kamarádkou v oblečení v kavárně.

Samozřejmě tu byli mravokárci, kteří v lázních viděli semeniště hříchu. Nebyli tak daleko od pravdy, protože uvolněná nálada v kombinaci s alkoholem učinila z lázní příhodné místo k milostným pletkám. Některé lazebnice poskytovaly hostům za příplatek služby intimního charakteru, aniž by se nazývaly nevěstkami.

K provozování nejstaršího řemesla byly vyhrazeny zvláštní domy na okraji města a lehké ženy spadaly do nejnižší vrstvy společnosti, kterou každý pohrdal. Lazebnice oproti nim měly oficiálně řádné zaměstnání a platily za počestné měšťanky. Byly dokonce případy, kdy pomluvy o své cti pohnaly k soudu.

Lazebnice a královští zákazníci

Přesto se lazebnická profese netěšila velké vážnosti, každý přeci dobře věděl, jak to v lázních chodí - každý tam nakonec občas zavítal. Chodili se sem bavit i muži z urozených stavů, včetně králů. Karel IV. a jeho syn Václav nebyli výjimkou. A neměli bychom si naivně představovat, že je sem táhla touha po koupeli v nepříliš často vyměňované vodě.

Je tedy dost možné, že v pražských lázních svého času působila i jistá Zuzana a Václav IV. si ji oblíbil. Vzhledem k jeho proutnické pověsti je nicméně pravděpodobné, že prožil četné noci i s jejími kolegyněmi. Nikdo ho přitom nemohl nařknout, že flámuje s lehkými děvami. Chodil přeci jen do lázní - jako všichni muži jeho doby.

Zdroje: https://epochaplus.cz/, https://historyofyesterday.com/, https://plus.rozhlas.cz/