Hodinky s lebkou

Design hodinek s lebkou byl stejně složitý jako jejich poselství. Spodní čelist lebky byla přiklopená k základně lebky a ukrývala v sobě ciferník hodinek, který byl chloubou řemeslné zručnosti. 

Obsahoval vyryté římské číslice (I-XII), které znázorňovaly čas. Byl zdobený "fleurs-de-lis" označující půlhodiny. Pouzdro hodinek bylo často vyplněné niellem, černou smaltovanou hmotou, která zvyšovala jejich vizuální přitažlivost.

Významnou osobností vyznačující se výrobou lebkových hodinek byl švýcarský hodinář Isaac Penard. Vyučil se u proslulého ženevského mistra Jacquese Sermanda, zručného řemeslníka známého nejen hodinkami s lebkou, ale také tvorbou hodinek jedinečných tvarů, jako jsou poupata tulipány, kříže a hvězdy. 

Hodinky byly ceněné jak pro své umělecké zpracování, tak pro své poselství. Dodnes tvoří významnou součást nejrůznějších muzejních sbírek po celém světě. Příkladem je Britské muzeum, Fitzwilliamovo muzeum v Cambridge a Louvre. 

Jeden obzvláště propracovaný kus, který vytvořil Jean Rousseau ze Ženevy, zdobí Louvre složitými rytinami s biblickými výjevy a květinovými motivy na pouzdře ve tvaru lebky.

Skryté poselství

Půvab hodinek s lebkou tedy spočívá nejen v jejich historii, ale především v jejich filosofii. Tu ale odhalí jen pouhá 2 % z nás. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Hodinky umožňují především sběratelům získat hmatatelnou připomínku pomíjivosti života. Strašidelná a zároveň krásná juxtapozice lebky a neúprosného plynutí času vypovídá o nadčasové přitažlivosti mementa mori.

Tím je právě drobný stříbrný model lidské lebky, který v sobě ukrývá kapesní hodinky. Hodinky jsou zdobené rytinou latinské věty "Tempus fugit" neboli "čas letí" a symbolicky znázorňují pomíjivost času. 

Tyto hodinky vlastnila například královna Marie a později je věnovala Henrymu Wellcomeovi. Jsou důkazem prolínání umění, smrtelnosti a času.

Hodinky sloužily jako praktický nástroj ukazující čas a zároveň měly být připomínkou jisté pomíjivosti našeho života. Svým poselstvím nabývaly hlubokého významu, který měl všechny jejich nositele vybízet k zamyšlení nad pomíjivostí lidské existence.

Zdroje: collection.sciencemuseumgroup.org.uk, mymodernmet.com, www.watches.com