I přesto, že německý účenec Oskar Hackman v roce 1904 odhalil, že se o jednookých obrech zmiňuje 25 národů, mezi nejslavnější Kyklopy patří postavy z řecké mytologie. Podle Homéra tvořili tito tvorové národ obývající zemi Hyperia. Hésiodus zase vypravuje o třech jednookých kovářích- Steropésoci, Brontésovi a Argésovi, jejichž otec byl bůh Úranos a matkou bohyně Gaia.

Původ netvorů je stále záhadou. Mnoho učenců věří, že legenda o jediném oku mohla vzejít z pozorování práce skutečných kovářů, kteří si zakrývali oko páskou, aby si ho uchránili před létajícími jikrami. Anglický badatel, literární kritik a spisovatel Robert Graves zase uvádí, že někteří řemeslníci si na čelo tetovali soustředěné kruhy ve znamení úcty ke Slunci.

Další teorie hovoří, že příběhy o Kyklopech vzešly díky nálezům lebek prehistorických trpasličích slonů na Krétě a Sicílii, jež jsou podobné lidským. Toto vysvětlení prakticky uzavřelo všechny další spekulace o tom, že by lidožraví tvorové opravdu na Zemi existovali.

Lebka Kyklopa

V roce 2002 byly ale ve vápencových jeskyních ve vnitrozemí Boholu, na hoře Palaupau v Sumilao, Bukidnon a v některých částech Agusanu v Indonésii nalezeny starověké lidské ostatky, které tam pravděpodobně uložili původní obyvatelé s vírou, že patřily jednookému obrovi Agyovi.

Ten se měl podle legend toulat po pláních středního a severního Mindanaa a bojovat proti prvním španělským dobyvatelům. V jedné z jeskyň pak byla archeology Národního muzea Indonésie objevena lebka s jedinou oční jamkou uprostřed čela.

Hrdina Kyklop

„Analýza ukázala, že patřila člověku. Ten ale nebyl jednooký," říká Angel Bautista, zooarcheolog Národního muzea. „Lebku zdeformovala matka příroda. Konkrétně chemická reakce vápence."

Zdroj: Youtube

Lidské kosti a vápenec mají podle vědce podobné složení. Kapky kapající ze stropu jeskyně naleptaly strukturu lebky tak, že se z původních očních otvorů vytvořil jeden uprostřed čela. Bautista také vyloučil, že pozůstatky patřily obrovi. Vykopávky v různých částech země ukázaly, že nejvyšší starověký osadník měřil maximálně 180 cm.

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.nationalgeographic.com, www.philstar.com, www.api.sg