Téměř ihned byl z bitevního pole odklizen. „Zavolejte šamana," přikázal někdo. Za pár minut se objevil muž v dlouhém plášti a zraněného prohlédl. Z protáhlé lebky se na něj šklebila ošklivá otevřená zlomenina. „Přeneste ho do domu, přežije," zašeptal a zamířil za kovářem. Za pár hodin měl válečník v kostech implantován kus kovu.

Lebka z Peru a kovový implantát

Takový byl pravděpodobně příběh muže, jehož lebka se do Muzea osteologie v Oklahomě dostala ze soukromých sbírek. Vědce ihned zaujala. Její kuželovitý tvar odkazoval na dobu, kdy starověcí obyvatelé území, na němž se rozkládá dnešní Peru, dětem záměrně deformovali hlavy. Protáhlá lebka se zploštělým čelem byla ideálem krásy a pravděpodobně symbolem moci.

Na lebce však byla i jiná zvláštnost. Kovová destička překrývající malý otvor, který byl způsobený buď prudkým nárazem letícího předmětu nebo trepanací. Pokud by byl tento implantát pravý, stal by se jedním z nejstarších důkazů o tom, že Peruánci před 2000 lety prováděli složité operace, díky nimž zachraňovali životy.

Právě autentičnost destičky rozděluje odborníky na dvě skupiny. „V okolí zranění jsou jasně zřetelné lomové linie napovídající, že lebka praskla po poranění něčím tupým. Následná operace pomohla k úspěšnému srůstu kostí. Jedinec tak žil minimálně několik dalších týdnů až měsíců," říká profesorka antropologie na University of Calfornia Danielle Kurin. „Kovový kus je navíc vytepán a vytvarován na míru."

Geniální chirurgie nebo padělek?

S ní ale nesouhlasí profesor antropologie na Tulane University v Louisianě John Verano. Ten se domnívá, že implantát je padělek, jenž má zvýšit hodnotu ostatku coby sběratelského předmětu. Vědec je přesvědčen, že destička byla do lebky vložena až před několika desetiletími.

Verano se odkazuje na svůj výzkum několika andských lebek, jež se rovněž pyšnily kovovými implantáty. Ve své studii z roku 2010, kterou publikoval v odborném časopisu International Journal of Osteoarchaelogy, došel k závěru, že destičky byly buď padělky z pozdější doby nebo nešlo vůbec o chirurgickou pomůcku. K hlavě zemřelého byl kovový kus připevněn jako obětní dar před tím, než ho uložili do hrobu.

Zdroj: Youtube

Lebku tak čeká další výzkum, jako radiokarbonové datování a podrobnější archeologická analýza. Metalurgické testy by mohly napovědět, kdy a jakým způsobem byla destička vyrobena.

Zdroj:

www.denik.cz, www.dailymail.co.uk, www.interestingengineering.com