Vědci našli tento předmět z doby kamenné a zděsili se. Napadne vás, z čeho je a k čemu byl?

Lenka Bělská | 26. 4. 2023

Starý muž seděl u ohně a pazourkem pečlivě opracovával předmět před sebou. „Jak dlouho ti trvá, než to vyrobíš?” zeptal se jeho vnuk. „Asi půl dne.” Řemeslník se zamyslel. „Nejsložitější je zarovnat okraje a zbavit se měkké tkáně,” ukázal na hromádku. „Oškrábat kůži a maso, aby to nezačalo hnít."

O skoro 15 000 let později jeho práce šokovala archeology. Tři misky byly objevené v Goughově jeskyni v Cheddar Gorge v jihozápadní Anglii v roce 1987. Byly vyrobené z lebek dvou dospělých a jednoho tříletého dítěte. Jejich nález naznačoval, že lidé doby kamenné byli kanibalové.

Vědci zrekonstruovali podobu jednorožců. Skutečně žili, byli obří a pro lidi smrtelně nebezpeční
Magazín

Vědci zrekonstruovali podobu jednorožců. Skutečně žili, byli obří a pro lidi smrtelně nebezpeční

O třicet let později se vědci rozhodli, že předměty podrobí důkladné analýze pomocí binokulárního mikroskopu. Dokázali tak odhadnout přibližný postup opracování lidských pozůstatků. Nová ultrafiltrovaná radiokarbonová data zároveň dokázala, že se jedná o nejstarší poháry z lidských lebek, které kdy byly nalezené.

Poháry z doby kamenné

„Nevíme komu ostatky patřily, zda šlo o pozůstatky mrtvých nepřátel nebo o oběti vybrané z domácího kmene,” říká Silvia Bello, paleontoložka z Natural History Museum v Londýně. „Je však pravděpodobné, že výroba misek byla tradičním řemeslem a dárci materiálu zemřeli přirozenou smrtí.”

Detailní zkoumání 37 fragmentů lebek a čtyř kusů čelisti pomocí 3D mikroskopu odhalilo, že tvůrci byli velice pečliví. Řezné rány a promáčkliny ukazují, že hlava byla oddělená od těla krátce po smrti a tvarovaná účelným způsobem. 

Tento tisíc let starý zlatý poklad skrývá strašné tajemství. Vědci rozklíčovali děsivou událost
Magazín

Tento tisíc let starý zlatý poklad skrývá strašné tajemství. Vědci rozklíčovali děsivou událost

„Odstraněné byly oči, nos, uši, jazyk a rty. Pak vlasy a měkké tkáně. Po odřezání čelisti následovalo opracování bazických a obličejových partií a vytvarování klenby pomocí kladiva a kovadliny. Nakonec se zbrousily okraje, aby byly rovné a hladké,” popisuje Silvia Bello.

Kanibalové v Anglii

I přesto, že se v nádobách nenašly žádné zbytky potravy, vědci předpokládají, že se z nich pila voda, případně i krev. Rozřezané lidské kosti, objevené společně s miskami, zároveň naznačují, že prehistoričtí lidé mrtvé zpracovávali.

Zdroj: Youtube

Obyvatelé jeskyně Cheddar Gorge byli mezi prvními, kteří na konci poslední doby ledové dorazili do Británie. Žili v ní nejméně sto let. Nachází se na strategickém místě, křižovatce zvířecích stezek, jimiž se potulovali jeleni, divoká prasata, sobi a koně.

Zdroje: www.journals.plos.org, www.theguardian.com

Tagy Anglie doba ledová Cheddar Gorge Londýn miska Velká Británie