Lebka z Andahuaylillas: Rafinovaný podvod, nebo záhada, která přepíše dějiny?

Tomáš Mrzena | 11. 9. 2019
Návštěvníci z vesmíru tu už prý byli před mnoha tisíci lety.
Výrazné oční důlky, stoličky a švy. Bizarní lebka z Andahuaylillas.
Prodloužená indiánská lebka v ukázkovém hrobě

Nepřirozeně velká a prodloužená lebka, kterou objevili archeologové v Peru, by mohla být dlouho hledaným důkazem.

Měly to být vykopávky jako každé jiné, ale nakonec se v hlíně podařilo najít něco neuvěřitelného. Koncem roku 2011 nedaleko peruánského města Andahuaylillas objevil archeolog Renato Davila Riquelme ostatky, které svět ještě neviděl. Kostry dvou bytostí se nepodobaly žádnému známému tvorovi. Na první pohled připomínaly lidské kosti, ale už na ten druhý bylo jasné, že tady něco nehraje.

Zkamenělé embryo

Lebka prvního jedince měla velmi podivný podlouhlý tvar, na délku měřila téměř 50 centimetrů, takže byla skoro stejně dlouhá jako zbytek těla. „Navíc měla mnohem větší očí důlky, než je u lidských lebek obvyklé," prohlásil Riquelme. Další zvláštností byl fakt, že měla jasně patrné švy a na vrchu měkké místo, které se odborně nazývá fontanela. Běžně se vyskytuje pouze u těch nejmenších miminek a časem zaroste. Lebka ale měla mohutné zubní stoličky, takže v žádném případě nemohlo jít o novorozence.

Druhá kostra se nedochovala tak kompletní, ale i tak byla více než zajímavá. Na délku měla jen asi 30 centimetrů, ale ležela ve zvláštní skrčené poloze. Podobnou zaujímají lidská embrya. Kostra navíc byla zabalená v něčem, co připomínalo zkamenělou placentu. „S kolegy jsme dospěli k jednoznačnému závěru. Nejde o pozůstatky žádného lidského etnika ani tvora, který se na Zemi vyskytuje," vzkázal Riquelme. Podle něj je jediný možný závěr: Jde o kostry návštěvníků z vesmíru, možná matky a potomka.

Legendy měly pravdu?

Jeho nález i závěry způsobily na vědeckém poli poprask. Odborníci se předháněli v nejrůznějších vysvětleních bizarního nálezu. Podle jedné teorie mohlo jít o lidské dítě, jehož lebka byla zdeformována pro potřeby kmenového rituálu. Je faktem, že prodlužování lebky, které značilo příslušnost k určité sociální skupině, prováděli indiáni před 10 tisíci lety celkem běžně. Jenže takových ostatků se dochovalo poměrně hodně a žádný se nepodobá nálezu z Andahuaylillas.

Veřejnost se mezitím rozdělila na dva tábory. Jeden se radoval, že se konečně našel nezvratný důkaz o pobytu mimozemšťanů na Zemi, druhý vše považoval za podvod. Ti první připomínali staré indiánské legendy vypravující o bozích, kteří přišli z nebe, žili mezi lidmi a křížili se s nimi. Skeptikové tvrdili, že jde pouze o dobře vymyšlenou reklamu pro soukromé muzeum, pro které Riquelme pracuje.


Další podivné nálezy

✽ Ve Freiburgu v roce 1813 předvedl svým přátelům lékárník Löschner lebku obalenou uhlím. Byla to senzace, protože v době, kdy se uhlí tvořilo, lidstvo ještě dávno neexistovalo. Není jasné, kde lékárník k nálezu přišel. „Uhelná lebka" byla ve 20. století několikrát zkoumána, ale nikdy se nepotvrdilo, že jde o padělek.

✽ Paleontologové našli v roce 1912 v Sussexu podivnou lebku, o níž se domnívali, že patřila neznámému pravěkému hominidovi. Pojmenovali ho Piltdownský člověk. Až v roce 1953 se přišlo na to, že jde o podvrh vytvořený z lebky středověkého člověka a čelisti orangutana. Kdo ho vyrobil, je záhadou.