Neplodnost, hluboce osobní a citlivé téma, trápila ve středověku mnoho párů. Vzhledem k omezeným znalostem reprodukční biologie formovaly tehdejší léčebné postupy převládající názory a kulturní zvyklosti. Při zkoumání středověkých pramenů získáme vhled do svérázných přístupů přijatých k boji proti neplodnosti.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Proti neplodnosti jakkoli

Když se ponoříme do historických análů, objevíme řadu nekonvenčních a často přímo bizarních metod, které se v této době používaly k léčbě neplodnosti. Neplodnost byla ve středověku tématem, které vzbuzovalo jak sympatie, tak podezření. Převládající víra v čarodějnictví vedla k obviněním, že neplodnost způsobují nadpřirozené síly. Zejména ženy byly vystavené čarodějnickým procesům a neplodnost byla často považovaná za důkaz jejich údajného zapojení do temných umění.

Ve středověku se v otázkách plodnosti prolínaly lidové pověry a náboženské vlivy. Článek publikovaný z portálu IFLScience osvětluje některé z nejneobvyklejších a zdánlivě absurdních léčebných postupů, které byly v této době používané k překonání neplodnosti.

Lidé vkládali naději ve zvířata

Jedna z takových metod zahrnovala aplikaci rozemletých krtků smíchaných s vínem, o nichž se věřilo, že zvyšují plodnost. Podle pramenů údajně "středověcí lékaři předepisovali tuto podivnou kombinaci pravděpodobně kvůli údajným plodným reprodukčním schopnostem krtků".

Kromě toho hrála v léčbě plodnosti významnou roli zvířecí symbolika. Věřilo se, že použití zvířecích částí, jako je děloha zajíce nebo varlata jelena, přenáší na neplodného jedince znaky plodnosti. Článek Medievalists zdůrazňuje, že zvířecí symbolika v medicíně a léčebných praktikách byla ve středověku rozšířená".

Jak zjistila doktorka Catherine Riderová, historička středověku, podle Liber de Diversis Medicinis, sbírky lékařských "receptů" z 15. století, „pokud si muž přeje, aby žena brzy počala dítě, vezmi catmint [mátu kočičí] a vař ji s vínem, dokud se nezmenší na třetinu původního objemu, a dej jí to pít na lačný žaludek po dobu tří dnů". Anebo: „Vezmi prasečí varlata, usuš je a rozemel a dej je pít s vínem po tři dny".

Páry hledaly boží zásah nebo bylinky

Náboženství a modlitby byly v této době rovněž ústředním prvkem léčby neplodnosti. Článek na webu Medievalists popisuje, jak páry hledaly boží zásah, navštěvovaly svatyně a modlily se ke svatým spojeným s plodností, jako byla svatá Markéta nebo svatá Anna. Věřilo se, že poutě na tato svatá místa zvyšují šance na početí.

Mezi netradičními metodami byly rozšířené také bylinné prostředky. Bylinky jako sporýš a penízovka byly doporučované pro svou údajnou schopnost podporovat plodnost. Tyto bylinné prostředky byly využívané spíše kvůli jejich symbolickým asociacím s plodností než kvůli prokázané lékařské účinnosti. O tom, jak na tom byla tehdejší medicína, hovoří i toto video:

Zdroj: Youtube

Léčba neplodnosti ve středověku ilustruje omezenost lékařských znalostí a hluboký vliv kulturní a náboženské víry. Slouží také jako výrazná připomínka ostrého kontrastu mezi minulou a současnou reprodukční medicínou. Mužská neplodnost navíc byla středověkým manželským právem uznávaná a dokonce mohla být i důvodem ke zrušení manželství.

Když se ponoříme do historických záznamů, hlouběji pochopíme, jakým těžkostem čelily páry zoufale toužící po dětech ve středověku. Bizarní a často neúčinné léčebné postupy, které podstupovali, odrážejí převládající znalosti a zvyky té doby. Z dnešního pohledu se mohou zdát podivné až komické, ale jistě vznikly z upřímné touhy překonat neplodnost. Netradiční postupy odhalují, kam až byly páry ochotny zajít ve své snaze o rodičovství.

Zdroje: iflscience.com, www.medievalists.net