Tlukoucí srdce Kamčatky

Místní průvodce a fotograf Denis Bukov říká, že je sopka Mutnovskaja (též Mutnovskij) tlukoucím srdcem Kamčatky. Proč je řeč o sopce? Hraje totiž v kapitolce o místním zázraku přírody dvojroli. Bukov kouzelnou ledovou jeskyni objevil na své expedici k uvedené sopce, na kterou vzal i fotografku z Čeljabinsku Natalii Balentsovou. Jak uvedl pro místní tisk, „… jeskyni jsme našli náhodou v září 2012. Bylo to nedaleko chatky vulkanologů. Viděli jsme pramen, který vytékal zpod ledovce. Přišli jsme blíž a viděli, že je tam díra. A tak jsme do této jedinečné jeskyně vstoupili...“

Duhový div přírody

Ledové jeskyně lze spatřit na mnoha místech světa. Nemusíme se vydat přes oceán, abychom je navštívili. Krásy ledového království můžeme obdivovat na Slovensku, Rakousku či Švýcarsku. To kamčatské je však přeci jen jedinečné. Leží zhruba sedmdesát kilometrů jižně od města Petropavlovsk-Kamčatskij na úpatí sopky Mutnovskaja. Je to kilometr dlouhý tunel, který vyhloubil v ledovci vývěr vody z horkého pramene, který tryská přímo z „kamčatského srdce“.

I ledovce na kamčatských sopkách v posledních letech tají. Strop ledového mutnovskajaského tunelu je proto velmi tenký a proniká jím sluneční světlo. Paprsky ve světě skrytém pod ledem tak rozehrávají na bizarních ledových stěnách hru snad všech barev od fialkové, přes odstíny modré a zelenkavé až po žlutou a nádechy jemné růžové. Pohádkovou scenérii podtrhují vlnky zurčícího potůčku, který teče v mělkém korytě z kamenů a balvanů.

Do duhové jeskyně vás zavede následující video:

Zdroj: Youtube

Pomíjivá krása

Fotografka Balentsová uvnitř ledového tunelu strávila hodiny a hodiny a pohádkový podzemní svět zachytila na snímcích. „Venku byl ledovec velmi špinavý a šedý. Ale uvnitř bylo všechno jiné... Sníh tál, světlo procházelo tenkými stěnami a odráželo překvapivě jasné barvy,“ vzpomíná fotografka. Jedna z fotek, kterou nazvala Poklady trpaslíků získala v roce 2012 první cenu v soutěži Ruská divočina.

Krásy Kamčatky dnes můžou obdivovat i zahraniční turisté. Duhový tunel je ale „… těžké najít bez průvodce. Ani já jsem o něm nevěděl,“ vysvětluje Budkov. Většinu roku leží skrytý pod vrstvou sněhu. Objeví se v plné kráse jen v teplejších měsících, když roztaje sníh.

Zdroje: www.amusingplanet.com, charismaticplanet.com, www.dailymail.co.uk