Tyto ledové úponky, známé jako brinikly, se sice povrchně podobají jeskynním krápníkům, ale jejich původ je mnohem zlověstnější a připomíná ohnivé běsnění hydrotermálních vývěrů. Vznikají, když se polární mořský led formuje, oddělují se soli od čistých ledových krystalů a v ledových kanálech a trhlinách se tvoří solanka. Tato slaná voda, hustě obsahující sůl, se stává těžší než okolní mořská voda, což způsobuje, že se propadá dolů. Navíc je její teplota ve srovnání s okolím nižší, což způsobuje, že absorbuje teplo a tlačí téměř zamrzající mořskou vodu přes okraj. Výsledkem je zrádná kaskáda klesajícího solného roztoku, který je obalený pláštěm zmrzlé mořské vody a klesá ke dnu oceánu.

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Brinikly zmrazí vše, co se k nim přiblíží

Pro mořské živočichy však setkání s tímto děsivým přírodním jevem není ničím jiným než noční můrou. Ledová solanka, které se říká "ledový prst smrti", okamžitě zmrazí všechny živé tvory, kterých se dotkne, a zanechá je pohřbené v ledovém hrobě. V roce 2011 zdokumentoval filmový štáb BBC vznik jednoho takového smrtícího výtvoru během natáčení filmu "Zmrzlá planeta".

Tyto ledové útvary sestupující z ledového povrchu mohou na první pohled připomínat jeskynní krápníky. Studie z roku 2013 však odhalila jejich děsivou podobnost s obrácenými chemickými zahradami a vyvodila paralely s růstovými vzorci pozorovanými v bahenních sopkách a hydrotermálních průduších. Pozoruhodné je, že někteří vědci spekulují o tom, že brinikly mohly hrát roli při vzniku života na Zemi. Jejich výsledky naznačují, že usazování soli z mořského ledu mohlo vytvořit podmínky příznivé pro zrod života.

Nejen na Zemi?

Mohl by se tento mrazivý jev opakovat i na jiných nebeských tělesech? Hojně se spekuluje o tom, že Jupiterův měsíc Ganymedes by mohl hostit ledem pokrytý oceán s vlastními číhajícími solankami. Prozatím však tyto představy zůstávají spekulativní, protože vznik briniklů vyžaduje přesnou souhru podmínek, které jinde nemusí existovat.

O anomáliích Antarktidy hovoří i toto video:

Zdroj: Youtube

Je zajímavé, že zatímco odhalujeme záhady antarktického "ledového prstu smrti", zaujme nás zcela jiná záhada - kolosální a skrytá anomálie pohřbená pod antarktickým ledem. Tento masivní, neidentifikovaný objekt, který se nachází ve Wilkesově zemi, se rozprostírá na délce 243 km a noří se do hloubky přibližně 800 m. Někteří odvážní teoretici dokonce navrhují, že by mohlo jít o pozůstatek asteroidu, který je trpasličí než ten, který byl zodpovědný za vyhynutí dinosaurů.

Tajemství nejjižnějšího kontinentu

Navzdory fantastickým spekulacím, které tuto anomálii obklopují, vědci stále luští její skutečnou povahu. Poprvé byla objevena v roce 2006, kdy družice NASA identifikovaly gravitační anomálie v 480 km širokém impaktním kráteru. Co se skrývá pod tímto zmrzlým povrchem, zůstává záhadou, zahalenou v mrazivém objetí tajemství Antarktidy.

Zatímco přemýšlíme o záhadných hlubinách Antarktidy, od "ledového prstu smrti" až po neznámou anomálii pod ledem, jedno je jisté: nejjižnější kontinent světa nepřestává uchvacovat naši představivost a inspirovat k průzkumu v oblasti vědy i spekulací.

Zdroje: www.topky.sk, nypost.com, www.politifact.com