Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako dvě Prahy. Podívejte se na obří trhlinu. Hrozí katastrofou

Lenka Bělská | 16. 3. 2023

Už v roce 2012 vědci s obavami sledovali prasklinu, která se objevila na ledovém šelfu Brunt. Bylo jen otázkou času, kdy se rozšíří a dojde k odlomení masivního ledovce. To se stalo na začátku tohoto roku. Objekt se nyní řítí k mělkým vodám u Jižní Georgie.

www.bbc.com,www.dailymail.co.uk, www.bas.ac.uk

A81 patří mezi druhý největší ledovec, který kdy odborníci pozorovali. Má rozlohu větší než dvě Prahy. Spolu s objektem A76A, jenž se v polovině května roku 2021 odlomil od Filchner-Ronne Ice šelfu, nyní zaměstnává řadu glaciologů. Společně totiž míří do oblasti, kde mohou ovlivnit divokou přírodu, rybolov a lodní dopravu.  

Ledovce v Antarktidě

První známky rozpadu 150 m širokého Bruntova šelfového ledovce odhalily satelitní snímky v roce 2012. O tři roky později badatelé vypočetli, jakým směrem a tempem se propast Chasm-1 bude šířit. V roce 2017 se ale objevila nová trhlina, známá jako Halloweenská. 

Google zachytil ve sněhu Antarktidy děsivou obří tvář. Snímek vyvolal celosvětovou senzaci
Magazín

Google zachytil ve sněhu Antarktidy děsivou obří tvář. Snímek vyvolal celosvětovou senzaci

„Tzv. telení ledovců je přirozený proces, během něhož dochází k deformaci a odlamování obrovských bloků ledu,” vysvětluje profesor Dominic Hodgson z výzkumné stanice Halley VI. „Na konci minulého roku jsme ale zaznamenali široké pásmo vyšších teplot, které se vyšplhaly až o dva stupně Celsia nad běžný průměr. Silný vítr úbytek ledu urychlil.”

Letos 22. ledna tak došlo k odlomení A81. Pluje ve stopách A76A, jenž se pyšní rozlohou srovnatelnou s Karlovarským krajem. Právě velikost obou ledovců vědce znepokojuje. 

Takto děsivě bude vypadat Země, až roztaje všechen led. Podívejte se na fascinující animaci
Magazín

Takto děsivě bude vypadat Země, až roztaje všechen led. Podívejte se na fascinující animaci

„Jakmile dorazí do teplejších vod, začnou tát. To způsobí, že se do oceánu uvolní spousta sladké vody. Pro fytoplankton a zooplankton to může mít katastrofální následky. V tomto prostředí totiž mohou uhynout,” vysvětluje biolog Geraint Tarling. „Navíc se může spustit dominový efekt, kdy bude chybět potrava pro ryby, ptáky, tuleně a velryby.”

Ekologická katastrofa

V případě, že budou ledovce pokračovat po trajektorii směrem na východ k Jižní Georgii a k řadě ostrůvků Shag Rock, kde je mělké mořské dno, je více než pravděpodobné, že tam uvíznou. To ohrožuje cenné korály a živočichy, kteří v nich žijí.

Zdroj: Youtube

Řediteli pro rybolov a životní prostředí ve vládě pro Jižní Georgii Marku Belchierovi zase dělá starost rozpad ledovců na menší kusy. Mohou zkomplikovat lodní dopravu a práci rybářů. „Zvířata budou hledat potravu na otevřenějším prostranství, kde nebudou ohrožená plujícími krami. Mohou se také úplně přesunout mimo oblast,” vysvětluje.

Tagy Antarktida Georgie Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy ledovec Praha