www.bbc.com,www.dailymail.co.uk, www.bas.ac.uk

A81 patří mezi druhý největší ledovec, který kdy odborníci pozorovali. Má rozlohu větší než dvě Prahy. Spolu s objektem A76A, jenž se v polovině května roku 2021 odlomil od Filchner-Ronne Ice šelfu, nyní zaměstnává řadu glaciologů. Společně totiž míří do oblasti, kde mohou ovlivnit divokou přírodu, rybolov a lodní dopravu.  

Ledovce v Antarktidě

První známky rozpadu 150 m širokého Bruntova šelfového ledovce odhalily satelitní snímky v roce 2012. O tři roky později badatelé vypočetli, jakým směrem a tempem se propast Chasm-1 bude šířit. V roce 2017 se ale objevila nová trhlina, známá jako Halloweenská. 

„Tzv. telení ledovců je přirozený proces, během něhož dochází k deformaci a odlamování obrovských bloků ledu,” vysvětluje profesor Dominic Hodgson z výzkumné stanice Halley VI. „Na konci minulého roku jsme ale zaznamenali široké pásmo vyšších teplot, které se vyšplhaly až o dva stupně Celsia nad běžný průměr. Silný vítr úbytek ledu urychlil.”

Letos 22. ledna tak došlo k odlomení A81. Pluje ve stopách A76A, jenž se pyšní rozlohou srovnatelnou s Karlovarským krajem. Právě velikost obou ledovců vědce znepokojuje. 

„Jakmile dorazí do teplejších vod, začnou tát. To způsobí, že se do oceánu uvolní spousta sladké vody. Pro fytoplankton a zooplankton to může mít katastrofální následky. V tomto prostředí totiž mohou uhynout,” vysvětluje biolog Geraint Tarling. „Navíc se může spustit dominový efekt, kdy bude chybět potrava pro ryby, ptáky, tuleně a velryby.”

Ekologická katastrofa

V případě, že budou ledovce pokračovat po trajektorii směrem na východ k Jižní Georgii a k řadě ostrůvků Shag Rock, kde je mělké mořské dno, je více než pravděpodobné, že tam uvíznou. To ohrožuje cenné korály a živočichy, kteří v nich žijí.

Zdroj: Youtube

Řediteli pro rybolov a životní prostředí ve vládě pro Jižní Georgii Marku Belchierovi zase dělá starost rozpad ledovců na menší kusy. Mohou zkomplikovat lodní dopravu a práci rybářů. „Zvířata budou hledat potravu na otevřenějším prostranství, kde nebudou ohrožená plujícími krami. Mohou se také úplně přesunout mimo oblast,” vysvětluje.