Psal se rok 2017, kdy se vědci z britské výzkumné stanice Halley Research Station rozhodli, že osm modulárních budov, jež tvoří jejich základnu, přemístí více do vnitrozemí. Propast v antarktickém ledovém šelfu Brunt se totiž začala masivně rozšiřovat.

Satelitní data odhalila, že po pětatřicetileté nečinnosti, kdy byla štěrbina, pojmenovaná Chasm-1, výzkumníky sledovaná, se od roku 2012 do roku 2016 zvětšila o více než šest kilometrů. 

Zdroj: Youtube

„Výskyt propastí a následné odlamování kusů ledovců je zcela přirozeným chováním,” vysvětluje glaciolog Dominic Hodgson. „Běžně nesouvisí se změnou klimatu. Na konci minulého roku jsme ale detekovali vyšší teploty, které stouply až o dva stupně Celsia nad normu. To mohlo celý proces urychlit.”

První letecké záběry 

Šest let po stěhování, konkrétně 22. ledna 2023, přibližně mezi 19. a 20. hodinou, se Chasm-1 během jarního přílivu definitivně rozlomila. Vytvořila tak masivní ledovec o velikosti větší než Los Angeles.

Od té doby A81 urazil 150 km směrem na jih do Weddelova moře. Na jeho cestě ho zachytili výzkumníci, kteří se vraceli z expedice domů do Británie. Zjistili, že ho doprovází řada menších ker, které se od něj postupně odtrhávají.

Ekologická katastrofa?

„Můžeme očekávat, že masa ledu bude mít dopad na oceánské ekosystémy. Jak pozitivní, tak negativní,” říká ekolog Geraint Tarling. „Plusem bude, že jakmile ledovec začne tát, uvolní se do vody spousta živin. Ty mohou prospět růstu mikroskopických rostlin.”

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu, sladká voda snižuje úroveň slanosti a moře se tak stává nehostinné pro fytoplankton a živočichy, které se jím živí. Celá potravní síť tak může být ohrožena. Od ryb a ptáků, po velryby. Výzkumníci proto A81 bedlivě sledují, aby v případě, že by se zasekla na jednom místě a začala tát, odvrátili ekologickou katastrofu.

www.bas.ac.uk, www.livescience.com, www.sciencealert.com