V Antarktidě se odtrhl obří ledovec velký jako tři Prahy. Podívejte se na úchvatné záběry

Natálie Borůvková | 25. 1. 2023

Od Bruntova ledového šelfu se odtrhl obří ledovec. Velký je jako tři Prahy. Upozornili na to pracovníci výzkumné stanice, kteří danou oblast již několik let monitorují. Podívejte se na úchvatné záběry, pořízené vědci.

Obrovská ledová masa se odlomila od šelfu v Antarktidě, jen pár kilometrů od výzkumné stanice British Antarctic Survey Halley Research Station.

V Antarktidě se odtrhl obří ledovec velký jako tři Prahy

Dříve spící propast se rozšířila skrze Bruntův ledový šelf a uvolnila obří ledovec o velikosti trojnásobku hlavního města Prahy.

Na problém upozornili vědci z British Antarctic Survey (BAS), výzkumné stanice v Halley Research Station. Právě ti oznámili, že uvolněný ledovec měří více než 1500 km2. Jde tak o druhé velké tání, ke kterému v této antarktické oblasti došlo za poslední dva roky.

Bruntův ledový šelf je vědci zkoumán již deset let. Od chvíle, kdy na jeho povrchu poprvé zaznamenali růst rozsáhlých trhlin. Glaciologové z BAS uvedli, že tyto trhliny sestupují skrz 150 metrů vysoký šelf do moře. „Naši glaciologové a operační týmy tuto událost očekávali," řekla Dame Jane Francisová, ředitelka BAS. 

Díky nejmodernější dostupné technologii, každodennímu měření a satelitním snímkům mají vědci dobrou představu, jak se Bruntův ledový šelf pohybuje a deformuje v čase. Stejně tak sledují i obří ledovec, který se v Antarktidě odtrhl. 

Podívejte se na úchvatné záběry

Všechna potřebná měření jsou přenášená přístroji GPS a umožňují vědcům monitorovat i tu nejmenší změnu. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Již v roce 2021 došlo díky jedné z trhlin, nazvané North Rift, k uvolnění obří masy ledu. Šířila se rychlostí zhruba jeden kilometr denně a její velikost vědci přirovnali k rozloze hrabství Bedfordshire.

Nově uvolněný obří ledovec je podle výzkumů součástí přirozeného chování Bruntova ledovce. „Nesouvisí se změnou klimatu," uvedl profesor Dominic Hodgson, glaciolog z BAS. 

Ačkoliv se odlomení ledovce nijak nedotklo výzkumné stanice, která se nachází poblíž, vedl tento úkaz k zamyšlení, aby se výzkumné stanice čas od času přemístily. 

Již během antarktického léta v rozmezí let 2016–2017 BAS oznámila, že výzkumná stanice bude přemístěna, aby se zabránilo jejímu "odnesení při případném vzniku ledovce". 

I to vedlo k závěru, že všichni zaměstnanci jsou na stanici přítomni pouze od listopadu do března. Důvodem je obava, že by rozšiřující se trhliny mohly v případě nouze zamezit přístupu na evakuační cestu.

Jak by vypadala Antarktida bez ledu? Fantastická animace odhaluje nejzáhadnější kontinent
Magazín

Jak by vypadala Antarktida bez ledu? Fantastická animace odhaluje nejzáhadnější kontinent

Na stanici se momentálně nachází 21 pracovníků. Jejich úkolem je zajistit chod stanice i během antarktické zimy. Dohlíží na dodávky energie a chod přístrojů. Jejich práce bude pokračovat až do 6. února, kdy je na výzkumné stanici vyzvedne letadlo.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

www.bbc.com

www.bas.ac.uk

Tagy Antarktida British Antarctic Survey DAME a.s. v likvidaci ledovec Praha