Legendární poklad pohřbilo Labe

Poslední památkou na zaniklý klášter je kostel svatého Vavřince.

Poslední památkou na zaniklý klášter je kostel svatého Vavřince.

Foto: Archiv

Projděte s námi místa plná tajemství a záhad v Česku i ve světě v unikátním seriálu.

Plameny, zažehnuté roku 1421 husitskými vojsky, obrátily v trosky benediktýnský klášter v Opatovicích na Pardubicku. To málo, co po zničujícím nájezdu zbylo, během několika let pohltil plevel, další část areálu postupně zmizela pod měnící se hladinou Labe. Zbyly tak jen vzpomínky na kdysi mocné sídlo a jeho ohromný poklad, který zůstal skryt kdesi v podzemí.

Hromady zlata toužil poznat také král Karel IV. Od okamžiku, kdy vybraní mniši vybourali otvor do katakomb, měl panovník zahalenou tváří kápí, aby nevěděl, kudy jej řeholníci provádějí. Až po klikaté cestě mu kápi sejmuli a monarcha si mohl prohlédnout tři místnosti naplněné zlatem a šperky. Mystické bohatství nedávalo spát ani aristokratům.

Ideální čas vyřídit si s klášterem účty a dostat se k jeho pokladu nastal za husitské revoluce. Ozbrojené šiky lstí pronikly do kláštera, některé mnichy okamžitě zabily, jiné vyhnali. Posledního opata Lazura nájezdníci umučili k smrti, ale o pokladu se nic nedozvěděli.

Představa obrovského pokladu podle bájí nenechávala zvědavce v klidu ani v pozdějším čase. Císař Ferdinand II. v polovině 17. století si nechal z Benátek poslat čtyři muže, školené v potápěčském umění. Dvěma z nich se cesta na dno labského koryta stala osudnou. Jejich společníci se domů vrátili s prázdnou.

(boh)

Příště: Blaník

.

Akční letáky