Zbraně a výzbroj římského legionáře, byť s drobnými obměnami, zůstaly po celou dobu trvání Římské říše obdobné: kopí, meč, štít a přilba.

Takto vypadala zbroj římského legionáře

Od počátků římské republiky až po císařské období se základní výzbroj i oděv legionářů vyvvíjel.

Všichni římští občané mužského pohlaví nosili tuniku s krátkými rukávy. Legionářská tunika pak byla větší a delší než ta civilní a v pase byla sepnuta dvěma opasky. Jeden opasek sloužil k upevnění meče a druhý byl určen pro dýku. Později byly tyto dva opasky nahrazeny pouze jedním, který byl širší a sloužil k nošení obou. Tento široký opasek, cingulum militare, byl také důležitým symbolem postavení legionáře. Složený byl z jednoho až devíti řemínků a byl bohatě zdobený.

Římští legionáři pak nosili vzorovaný obdélníkový plášť z těžké vlny s broží. Ta držela obě strany pohromadě. Někteří dávali přednost sagumu, plášti podobnému ponču. Nosili také ponožky neboli undony a boty neboli kaligy podobné sandálům. A konečně existují důkazy, že někteří vojáci měli i spodní oděv a vlněné kalhoty.

Budete překvapeni, jak byla chytrá

Osobní výbava legionáře se postupem času stávala více ochrannou. Nejvíce se to projevilo na přilbách. Jedním z raných stylů byla přilba Montefortino se širokými lícnicemi, širším chráničem krku a dobrou ochranou před údery do hlavy.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Coolus byl podobný svému předchůdci, ale měl širší lícnice, chránič krku a zesilující kšilt na přední straně přilby, který chránil před případným útokem. Císařská galská přilba měla širší žebrovaný chránič krku pro větší pevnost, zatímco císařská italská přilba se od galské mírně lišila. Především ve své zdobenosti. A konečně přilba Intercisa se od ostatních radikálně lišila miskou tvořenou dvěma samostatnými kusy. Byly spojeny hřebenem, malým chráničem krku bez vyztužení přední nebo horní části. Některé přilby byly zdobeny peřím nebo chocholy z koňských žíní.

U legionářů římského císařství se kyrys několikrát stylově změnil. Existovala zde šupinová zbroj, šupinová zbroj z malých kovových plátů a plátová zbroj. Pod zbrojí měl ledionář kvůli ochraně vycpávaný oděv, zvaný thorumachus.

Legionáři nikdy nechyběl štít neboli scutum, často zdobený symbolem a číslem legie. Štít se od poloviny republiky do 3. století n. l. změnil jen nepatrně, z oválného se stal obdélníkový. Každý štít měl pak svůj kožený potah, který se během bitvy sundával.

Všichni vojáci nosili batoh zavěšený na dlouhé tyči nesené přes rameno a obsahující zeměměřičské vybavení, krumpáč a dřevěné palisády nebo kůly.

Zdroje:

epochaplus.cz

www.knowtheromans.com

en.wikipedia.org