50 let čeká první zmrazený člověk světa na lék proti rakovině. Má šanci žít?

Elena Velímská | 1. 6. 2022

Současná medicína si dnes poradí s lecjakou zákeřnou chorobou. Na některé nemoci je však stále krátká. I na nevyléčitelné nemoci, doufejme, jednou bude lék. Ale to třeba bude trvat desetiletí, než věda na jejich léčbu přijde. Do té doby může nemocný čekat v Dewarově trubici v tekutém dusíku při teplotě -196 °C, stejně jako už přes pětapadesát let J. Bedford.

Kryonika

Kryonika je zmrazení a uložení lidských ostatků v naději, že medicína a technologie budou jednou tak daleko, že člověka bude možné přivést opět k životu a vyléčit. V současné době lze zmrazit jen toho, kdo je prohlášen za mrtvého, klinicky i právně. Koncept zmrazení člověka se objevil v 60. letech ve Spojených státech. O zmrazení se jako první na světě snažila společnost E. Coopera LES, která i přesto, že nabízela „bezplatné prodloužení života“, nenašla žádného dobrovolníka. Až do roku 1967…

Nové mozkové implantáty umožňují ochrnutým pacientům pohyb
Cestování

Nové mozkové implantáty umožňují ochrnutým pacientům pohyb

Kalifornský dobrodruh

Dr. James Bedford se narodil v roce 1893 v Pittsfieldu. Poprvé čelil smrti, když jako malý prodělal záškrt. Vystudoval kalifornskou univerzitu Berkely, učil na střední škole, vydal řadu knih o zoufalství, pochybnostech a cynismu mladých. Po válce se rozhodl objevovat svět. Byl na safari v Africe, procestoval deštné pralesy Jižní Ameriky i Evropu, zažil spoustu dobrodružství i nebezpečí, a když se v 70 letech dověděl, že má rakovinu, nejspíš si pomyslel, že má ještě co objevovat. Začal se zajímat o kryoniku, která byla ještě v plenkách. Dozvěděl se, že „LES nabízí bezplatné zmrazení prvnímu člověku, který si přeje a potřebuje kryogenní uložení." Spojil se s jejím ředitelem R. Nelsonem, nabídku přijal a domluvil podrobnosti. Rozhodl se vyměnit „dewar“ (Dewarova nádoba – nádrž na tekutý dusík) za rakev.

První na světě

Dne 12. ledna 1967 třiasedmdesátiletý J. Bedford umírá v hospici na rakovinu ledvin s metastázami do plic. Předtím, než vydechne naposledy, přijede jeho lékař B. R. Able. Bedfordův krevní oběh udržuje pomocí umělého dýchání a srdečních masáží za chlazení ledem, dokud nedorazí kryobiologický výzkumník R. Prehoda, lékař a biofyzik D. Brunol a R. Nelson ze společnosti LES. Vstříknou mu do těla dimethylsulfoxid pro ochranu orgánů a tkání před zmrznutím. Poté tělo zamrazí do kapsle se suchým ledem a pohřebním vozem převezou do dewaru. Asistuje jim doktor Able. Pan Bedford se tak stává prvním „zamrazeným“ člověkem na světě.

Zdroj: Youtube

Rušný život i po smrti

Bohužel, v roce 1970 přestává mrazící zařízení fungovat, jak má, a tak je p. Bedford převezen do U-Haulu. Tam si také nepobude dlouho. V roce 1976 se zjistí, že ani zařízení tam nedokáže udržet požadované podmínky nutné pro udržení zmrazení. Bedfordův syn ho proto převáží do komerční kryonické společnosti Emeryville. Poslední cestu podniká Bedford v roce 1991, kdy se ho ujme další kryonická společnost Alcor ve Scottsdale v Arizoně. Tam se zjistí, že je jeho tělo neporušené a stále v požadovaném zmrzlém stavu. A tak kalifornský učitel-dobrodruh stále spočívá ve svém alcorském dewaru a čeká na oživení a lék. A prý muže v klidu čekat 20 000 let.

Americká nezisková společnost Alcor Life Extension Foundation (Alcor) propaguje, zkoumá a provádí kryoniku, zmrazování lidských těl a mozků v tekutém dusíku po legální smrti s nadějí na jejich oživení a navrácení plného zdraví v případě, že se v budoucnu podaří vyvinout nějakou novou technologii. Kryonika je v mainstreamové vědecké komunitě vnímána skepticky a bývá označována za šarlatánství a pseudovědu. K 30. dubnu 2021 měl Alcor 1 832 členů, z toho 182 zemřelých, jichž těla byla podrobena kryonickým procesům; u 116 těl byla zachována pouze hlava. Alcor svůj kryonický proces aplikuje také na těla domácích zvířat“. (en.wikipedie.org.)

Vědkyně uvádí, že již brzy bude člověk schopen regenerovat vlastní končetiny
Cestování

Vědkyně uvádí, že již brzy bude člověk schopen regenerovat vlastní končetiny

Zdroje: www.cnet.com, www.cnet.com, www.alcor.org

Tagy Afrika Arizona Bedford dusík Evropa Jižní Amerika nemoc smrt USA Wikipedie