Lékořice lysá

Lékořice lysá se řadí mezi bylinky, které mají pro naše tělo celou řadu zdravotních výhod. Dorůstat může výšky až 1 metru. Od pradávna se tato bylinka využívá v lidovém léčitelství a tradiční čínské medicíně. 

Lékořice lysá neboli Glycyrrhiza glabra má původ v západní Asii a jižní Evropě. Dá se říct, že patří mezi nejstarší známé léčivé bylinky. 

Kromě léčitelství je hojně využívaná v potravinovém průmyslu, díky své nasládlé chuti. Dosladit s ní lze nejen cukrovinky, ale také nápoje. 

Už ve starém Egyptě byla tato bylinka hojně využívaná. Tehdy se z kořene lékořice vyráběl nasládlý nápoj, který byl velice oblíbený mezi faraony. 

Jako lék se pak tato bylinka začala používat v Číně, odkud se rychle rozšířila na Blízký Východ a do Řecka. Sloužila jako léčivo v případě podrážděného žaludku, snižovala záněty v těle a účinná byla také v případě onemocnění dýchacích cest. 

Zázrak na pleť

I dnes má lékořice lysá jako léčivá bylinka své využití. Pomoci nám dokáže s celou řadou zdravotních komplikací, které si přejeme vyléčit přírodní cestou. Lékořice tiší pálení žáhy, poradí si s refluxem a nápomocná může být také v případě, že vás sužují návaly horka. 

Účinky lékořice lysé na naše zdraví: 

Zdroj: Youtube

To ale není zdaleka vše, co tato bylinka umí léčit. Lékořice lysá si hravě poradí s kašlem a jakoukoliv bakteriální a virovou infekcí. Zmírnit dokáže i nepříjemnou bolest v krku. 

Doslova zázrakem je pak lékořice na problematickou pleť, kde působí jako kortikoidy, ale bez vedlejších účinků. Důvodem je látka glycyrhizín, kterou lékořice obsahuje a která má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Akné vás s touto bylinku už nikdy trápit nebude.

Díky tomu je lékem nejen na problematickou pleť, poradit si dokáže také s pletí postiženou stárnutím. Lékořice obsahuje flavonoidy, látky plné antioxidantů, které dokáží výrazně zpomalit stárnutí pleti. 

Lékořice pleť rozjasňuje a je schopná regulovat tvorbu mazu. Využít ji můžete také proti stařeckým a pigmentovým skvrnám, které nejen zcela odstraní, ale také brání jejich dalšímu vzniku. 

Působí jako rozjasňovač pleti a pomáhá kontrolovat produkci mazu v pokožce. Dalším velkým benefitem je redukce tmavých skvrn. Pomáhá zabránit vzniku nových skvrn a také vyblednout stávající skvrny na pokožce.

Lékořici lysou mohou využít i sportovci, které trápí svalové napětí a křeče. Lékořici můžete využít hned několika způsoby.  Lékořici můžete využít ve formě kapslí, kapek a topického gelu, který je určený právě k léčbě kožních problémů včetně akné. Z listů lékořice si můžete připravit čaj. Půl lžíce sušených listů lékořice zalijte 250 mililitry horké vody. Nechte 15 minut louhovat a teplé po doušcích popíjejte.

Zdroje: www.lekarna.cz, www.bellitia.cz, botanic.cz